„World Urban Art” - wystawa
Wstęp wolny  /  Dla dzieci  /  Muzyka i taniec  /  Sztuki wizualne

„World Urban Art” - wystawa

  • Wydarzenie archiwalne: 19.05.2022
Miejsce:
Galeria SLiNBydgoszcz, plac Kościeleckich 6
Zapraszamy na wystawę do 28 lipca
W trakcie wernisażu uroczyste odsłonięcie Muralu przy KPCK
„World Urban Art” to pierwsza w Polsce prezentacja prac twórców funkcjonujących w szeroko pojętej plastycznej sztuce miejskiej. Wydarzenie odbywać się będzie w Bydgoszczy w trzech bardzo charakterystycznych miejscach – Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury (od 19 maja do 28 lipca), Galerii i Domie Aukcyjnym przy ul. Jagiellońskiej 1 (od 9 czerwca do 29 czerwca) oraz w przestrzeniach biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (od 10 czerwca).
Prezentowane będą prace artystów z różnych stron świata, reprezentujących różne style i formy zaangażowania w problematykę sztuki i koincydencji społecznej. Będziemy mogli spotkać się i podziwiać prace między innymi: Arkadiusza Andrejkowa  – jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich artystów (autora kilkudziesięciu prac w przestrzeni publicznej, reprezentanta Polski na Expo w Dubaju w 2022 roku), Linasa Domarackasa – pochodzącego z Litwy malarza, rzeźbiarza i scenografa, często wykorzystującego w swej twórczości wątki religijne (autora kultowej już warszawskiej Świętej Alei Patronów), Tima Roeloffsa – holenderskiego artysty, ambasadora kultury Berlina i rezydenta nieistniejącej już kultowej inicjatywy artystycznej Tacheles, pierwszego artysty związanego z Urban Artem, którego prace oficjalnie zaadoptował w swoich projektach dom mody Versace. Ponadto pojawią się prace takich artystów jak: Banksy, Shepard Fairey, Txus Parras, S.C. Szyman, Omels i wielu innych.
Specjalny hymn wydarzenia został przygotowany przez Tomasza Lipę Lipnickiego (Illusion, Lipali) oraz Jarosława Pijarowskiego.

Linas Domarackas
Urodził się w 1967 roku na Litwie. Jest członkiem międzynarodowej grupy artystycznej Decentryści, której główną ideą jest wielowymiarowe tworzenie w różnorodnych kierunkach artystycznych. Domarackas jest idealnym reprezentantem tego nurtu gdyż jego wszechstronna twórczość plastyczna obejmuje rysunek, grafikę, malarstwo sztalugowe, rzeźbę, płaskorzeźbę, a także projekty i wykonawstwo małych form rzeźbiarskich (amulety), scenografię teatralną oraz wszelkiego rodzaju ilustracje, w tym plakaty.
W Polsce chyba najbardziej znany jest jako twórca Zielonej Galerii w Parku Praskim - artysta stworzył tam ekologiczny projekt mający chronić drzewa malując na nich obrazy. W ten sposób w Parku Praskim w Warszawie powstało 60 dzieł.
Na wystawie "World Urban Art" zaprezentuje między innymi cykl prac judaizm-chrześcijaństwo-islam.

Marius Helle - Omels
Omels to przedstawiciel kultowego skłotu artystycznego znanego jako Kunsthaus Tacheles czyli centrum kultury alternatywnej w samym sercu Berlina. Tacheles to symbol twórczej i niezależnej myśli, nieskrępowanej ekspresji i przede wszystkim symbol wolności i alternatywnego stylu życia.
Omels to czołowy reprezentant nurtu Urban Art. Od 16 roku życia tworzy graffiti, a ściany z jego pracami można zobaczyć w całych Niemczech. W swoich pracach często porusza problemy społeczne. Obecnie znaczna część jego prac powstaje na kartonach, to tzw. cardboard collection. Między innymi z tego nurtu prace będzie można zobaczyć w Salonie Hoffman.

Arkadiusz Andrejkow
Urodził się w 1985 roku w Sanoku i to właśnie na podkarpaciu narodził się chyba najważniejszy z jego projektów - „Cichy Memoriał” na realizację którego w 2017 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - stare stodoły i szopy zapomnianych wiosek stały się podłożem malarskim dla wielkoformatowych murali przedstawiających realistyczne portrety, dawne fotografie rodzinne mieszkańców danej wsi zyskały "nowe życie" na muralach. W cyklu tym powstało ich ponad 100, głównie we wschodniej Polsce. Street art to jego pasja i źródło utrzymania. Transparentne murale tworzy na surowych i naturalnych podłożach, często są one praktycznie scalone z przestrzenią wokół. Taki ma też być jego najnowszy projekt, bydgoski mural „Teofil Ociepka”, który wraz z Jarosławem Pijarowskim namalują na otwarcie wystawy „World Urban Art” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Artysta, który kilka miesięcy temu tworzył na Expo w Dubaju teraz tworzy na "naszym podwórku".

Shepard Fairey
Współczesny amerykański artysta, aktywista i założyciel OBEY Clotching, który wyłonił się ze sceny deskorolkowej. W 1989 roku zapoczątkował kampanię naklejek „André the Giant Has a Posse ” – rozpowszechniane przez skaterów i artystów graffiti naklejki pojawiały się w wielu miastach Stanów Zjednoczonych. Kampania ta stała się ogólnoświatową, wielokrotnie przetwarzana i wykorzystywana na różne sposoby uczyniła Sheparda jednym z najbardziej znanych i wpływowych artystów ulicznych a jego prace znaleźć można między innymi The Smithsonian, Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

…i Banksy

Wystawa jest częścią projektu w ramach którego zaprezentowana zostanie jeszcze twórczość wielu innych artystów. Na ekspozycjach „Tacheles i okolice” w Galerii i Domu Aukcyjnym Jagiellońska 1 (otwarcie 9.06.2022 r.) i „Oblicza współczesnej sztuki miejskiej” w Bibliotece UKW w Bydgoszczy (otwarcie 10.06.2022 r.).
Nad projektem patronat objął Prezydent Bydgoszczy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu (fot. Jędrzej Kubiak):

 

Źródło