WIECZORNICA PATRIOTYCZNA
Dziedzictwo  /  Muzyka i taniec

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

  • Wydarzenie archiwalne: 13.11.2022
Miejsce:
Muzeum ZKiDWłocławek, Słowackiego 1A
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 13 listopada (niedziela), o godz. 16.00, do gmachu głównego przy ul. J. Słowackiego 1a na wieczór artystyczno-historyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Spotkanie uświetni występ Chóru Męskiego „Osięciny”, działającego od 1995 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach, którego kierownikiem jest Piotr Zieliński, a dyrygentem i akompaniatorem Tomasz Cybulski. Chór zaprezentuje znane wszystkim pieśni patriotyczne m.in. „Piechotę”, „Pierwszą brygadę”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Jest taki kraj” oraz zaprosi do wspólnego śpiewania.
Występ poprzedzi prelekcja Tomasza Wąsika, kustosza włocławskiego muzeum, poświęcona wydarzeniom włocławskim z 1918 roku. Splot wypadków z okresu I wojny światowej spowodował, że po 123 latach niewoli pojawiła się realna szansa na wskrzeszenie niepodległego państwa polskiego. Stało się to również za przyczyną zaangażowania tysięcy Polaków w działalność konspiracyjną, polityczną oraz zbrojną, co ostatecznie doprowadziło do stworzenia fundamentów II Rzeczypospolitej. Swój udział w walce o niepodległość mieli również mieszkańcy Włocławka i regionu, którzy czynnie włączyli się w nurt pracy niepodległościowej.
WSTĘP: 5 zł

Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Słowackiego 1A
87-800 Włocławek
tel.: 54 232 36 25