Wieczór z tkaniną unikatową: wykłady, rozmowy i konsultacje
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wieczór z tkaniną unikatową: wykłady, rozmowy i konsultacje

  • Wydarzenie archiwalne: 09.11.2017
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

9 listopada, godz. 17:00, Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy, wstęp wolny


Zapraszamy na minikonferencję w przerwie pomiędzy edycjami warsztatów tkackich towarzyszących Ogólnopolskiemu Przeglądowi Amatorskiej Tkaniny Unikatowej. Spotkanie zakłada także wspólną też dyskusję przy kawie po prelekcjach połączonych z prezentacjami. Wszystkie te wydarzenia odbędą się dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Pierwszą prelekcję na temat historii tkactwa w polskiej tradycyjnej kulturze ludowej z uwzględnieniem regionalnych różnic i odrębności przeprowadzi Kinga Turska Skowronek, etnograf, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej Prufferowej w Toruniu.


Drugą o aktualnej kondycji tkactwa, transformacjach, inspiracjach tkaniną ludową w sztuce współczesnej, zdobnictwie i współczesnym wzornictwie wygłosi Anna Demska, antropolog kultury, kustosz w Ośrodku Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie.


Obie Panie są znawczyniami tematu, prowadzącymi badania naukowe w swoich macierzystych muzealnych placówkach i gorącymi propagatorkami tkactwa.


Na naszym terenie to wątki rzadko poruszane, a niezmiernie interesujące, tkanina to wciąż bardzo ważny element w otaczającej nas przestrzeni.Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05

Powiązane wydarzenia

07
lutego (wtorek), godz. 17:00

Spektakl Nowe szaty cesarza

12
lutego (niedziela), godz. 16:00

Koncert muzyki klezmerskiej: Freygish Orchestra

14
lutego (wtorek), godz. 18:00

Literatura w Centrum: Krzysztof Ćwikliński