Wieczór z kulturą ukraińską - spotkanie z Mariją Koczur
Wstęp wolny  /  Literatura

Wieczór z kulturą ukraińską - spotkanie z Mariją Koczur

  • Wydarzenie archiwalne: 12.07.2022
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

 „Pomiędzy sztuką a destrukcją” – zapraszamy na spotkanie z Mariją Koczur, pochodzącą z Irpinia ukraińską aktorką, zastępcą dyrektora Muzeum Literackiego im. Hryhorija Koczura. Spotkanie poprowadzi  Stefan Pastuszewski, poeta i pisarz, sekretarz redakcji miesięcznika „Akant”.

Spotkanie będzie w pewnym sensie podróżą sentymentalną do Irpinia – prężnie rozwijającego się, pięknego miasta, zniszczonego w wyniku działań wojennych. Znakomita aktorka, uchodźczyni z Ukrainy, która znalazła się w Bydgoszczy, przeczyta wiersze polskich i ukraińskich poetów. „Mam dać świadectwo muszę ocaleć nie przeżyć lecz ocalić głos” – pisze między innymi Marinna Kijanowska (ur. 1973). Usłyszymy wiersze Wisławy Szymborskiej, z którą utrzymywał kontakty Hryhorij Koczur (1908–1994) ukraiński poeta, tłumacz, krytyk literacki i działacz na rzecz praw człowieka, prywatnie teść pani Mariji. Hryhorij Koczur w 1943 roku był aresztowany wraz z żoną, przebywał w obozie pod Intą. Zwolniony został w 1953 roku i zrehabilitowany w 1962. Po zwolnieniu osiadł w Irpinie, gdzie jego dom stał się ośrodkiem komunikacji inteligencji ukraińskiej. Skupił wokół siebie  tłumaczy ukraińskich. Teksty wierszy w języku polskim przybliży Mateusz Grzębski. Tłumacz na spotkaniu: Mariia Stasyuk.

Trzecia część spotkania poświęcona będzie aktorskiej karierze Mariji Koczur, m.in. odtwórczyni roli Kateryny, jednej z głównych ról w filmie „Najemnica” (1964, reż. W. Łapoknysz, I. Mołostowa).

Marija Koczur Formanyuk – to ceniona aktorka teatralna i filmowa. Urodziła się w 31 ​​lipca 1942 roku w Tambow. W 1963 roku ukończyła Kijowski Instytut Teatralny. W latach 1963–2004 pracowała jako aktorka Kijowskiego Akademickiego Teatru Młodego Widza na Lipkach, gdzie zagrała ponad 100 ról w repertuarze klasycznym i współczesnym. Pracowała jako zastępca dyrektora Muzeum Literackiego im. Hryhorija Koczura.

Wstęp wolny, zapraszamy!

-----

Запрошуємо у вівторок, 12 липня 2022 р., о 18:00
До Виставкового залу Гофмана Куявсько-Поморського культурного центру в Бидгощі
на Вечір українськоі культури, а саме зустріч з Марією Кочур - українська актриса з Ірпіння. «Між мистецтвом і деструкцією» буде проходити зустріч з Марією Кочур,заступником директора Григорій Кочура та ін.

Вхід вільний.
Щиро запрошуємо гостей з України!Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy