Logo partnera
Muzyka i taniec

Wieczór portugalski z muzyką fado na żywo

  • Wydarzenie archiwalne: 04.11.2022
Miejsce:
Fabryka LloydaBydgoszcz, Fordońska 156

Bom dia! Przenieśmy się na chwilę do pięknej i gorącej Portugalii..  W piątek 4 listopada zapraszamy na portugalski wieczór z muzyką Fado na żywo, wykonaną przez muzyków z Lizbony. To pierwsze wydarzenie z zagranicznymi muzykami w Lloydzie. A do tego nie zabraknie tradycyjnych potraw, przysmaków i wina… o którym opowie nam Sommelier. 

Wieczór umilą wykonawcy w składzie: Rodrigo Costa Félix - piosenkarz fado Filipa Vieira - piosenkarka fado Ana Margarida - piosenkarka fado Carlos Viçoso - gitara klasyczna Vasco Sousa - gitara basowa Francisco Pereira - gitara portugalska 

IPula 89 zł IIPula 99zł

Otwarcie obiektu: 18:00 Support: 19:00 Koncert: 20:00 

Support: Kinga Rataj

Rodrigo Costa Félix zaczął śpiewać Fado w wieku 17 lat. Nie był jednym z tych śpiewaków, których styl został narzucony z zewnątrz, raczej pozwolił mu wyrosnąć od wewnątrz. Sześć miesięcy po debiucie w domu Fado w Lizbonie otrzymał pierwsze zaproszenie do występu jako wynajęty piosenkarz w jednym z najmodniejszych miejsc w branży: São Caetano. Muzyka od tego momentu stała się jego życiem i pasją. Uczestniczył w wielu składankach Fado i gościł na wielu albumach, m.in. na najnowszym („Al Rescate del Alma”) Marii do Ceo, znanej galicyjskiej wokalistce. Jest jednym z wokalistów, wraz z Marizą, Camane i Aną Sofią Varelą, w „Clube de Fado – A Música e a Guitarra” Mário Pacheco, płycie CD/DVD nagranej na żywo w 2005 roku w Queluz National Palace. W 2014 roku zredagował swój multi-artystyczny projekt „Brincar aos Fados”, który ma na celu przybliżenie Fado młodszym pokoleniom, łącząc melodie tradycyjnego fado z wierszami dostosowanymi do młodszych. Współpracowali z nim między innymi tacy artyści jak Camane, Cristina Branco, Katia Guereirro, Mafalda Arnauth czy Celeste Rodrigues. 1 czerwca 2017 ukazała się ilustrowana książka z opowiadaniami na temat Fado, również wyprodukowana przez Rodrigo, który podpisał trzy z opowiadań.

Filipa Vieira urodziła się w Lizbonie a jej życiu od zawsze towarzyszyło fado. Odkąd była mała, ojciec śpiewał jej przed snem, a w wieku 11 lat zadebiutowała publicznie. Uważa Amalię Rodrigues za największą gwiazdę fado i to właśnie w Beatriz da Conceição znajduje osobiste odniesienie. Od tego momentu Filipa Vieira bywała w kręgu typowych domów fado, stowarzyszeń i lokalnych społeczności. Pomysłowy, ciekawy i odważny duch Filipy Vieiry doprowadził ją do dołączenia do obsady spektaklu „Tablao de Fado” w 2013 roku, będącego mieszanką tańca współczesnego, flamenco i fado, wyreżyserowanego przez Alexandrę Batáglię w Teatro Ibérico w Lizbonie. Filipa Vieira teraz materializuje swoją wyobraźnię, artystyczną tożsamość i karierę artystyczną w wyjątkowym spojrzeniu na swoje fado. „Passo apresado” to pierwszy projekt, który wkrótce będzie opublikowany, zabierze nas w swoją eksperymentalną wyprawę, w którą podąża w towarzystwie producenta Tiago Pais Diasa. Ana Margarida Ana Margarida to wokalistka poświęcona wykonaniu Fado, tradycyjnego portugalskiego stylu muzycznego wyróżnionego na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2011 roku. Jej ciepły, bogaty i wyrazisty głos jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w społeczności Fado. Ana zaczęła uczyć się muzyki w młodym wieku, ale jej pierwsze spotkania z Fado nie pochodziły z jej lekcji, ale ze słuchania śpiewu matki. Fado zawsze było częścią jej życia, ale jako nastolatka nigdy nie myślała o tym zawodowo. Studiowała Komunikację Multimedialną i równolegle brała udział w kilku projektach teatru muzycznego, takich jak „Bach2Cage” i „Fungaga da Bicharada”. Ana zaczęła koncentrować się na występach Fado w 2008 roku, kiedy otrzymała nagrodę dla najlepszego debiutanta na galowym koncercie Fado w Porto. Od tego czasu dzieli się Fado ze światem. W Portugalii jest często zapraszaną performerką do czołowych lizbońskich domów fado. Od 2018 roku jest zapraszana do śpiewania w projektach muzycznych łączących Fado z innymi stylami. 

Ana Margarida występowała w całej Europie, a obecnie przygotowuje swój debiutancki album przy wsparciu Muzeum Fado. 

Kinga Rataj często powtarza, że śpiew był w Niej od zawsze, odkąd tylko pamięta, a inspiracji wokalnych i muzycznych szuka niemal w każdym gatunku. Jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat. Laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”, dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie „Śpiewać każdy może” w krakowskiej Rotundzie.  Przełomem stał się rok 2006 w którym zdobyła Głowna Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42.Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco. Miarą sukcesu Kingi Rataj jest fakt, że coraz częściej powraca ze swoim koncertem w te same miejsca, jak choćby na Ethno Jazz Festival we Wrocławiu, do poznańskiego Blue Note, Fado Cafe w Grudziądzu czy legendarnej Muzycznej Owczarni. Swoim zamiłowaniem do Fado podzieliła się również w 8 edycji programu Must Be The Music gdzie wykonaniem As Meninas Dos Meus Olhos oczarowała zarówno jurorów jak i publiczność. W Fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, ze brana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas I Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie we wrześniu 2013 roku. Nie uszło to uwadze entuzjastom i miłośnikom Fado na półwyspie iberyjskim. Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status „wideo tygodnia” na Portal do Fado - jednym z najważniejszych portali Fado w Portugalii. Źródło: Fabryka Lloyda w Bydgoszczy

Powiązane wydarzenia

07
czerwca (piątek), godz. 18:00

Anita Lipnicka

08
czerwca (sobota), godz. 18:00

Spotkajmy się na PATIO!

09
czerwca (niedziela), godz. 18:00

Agnieszka Chylińska | Bydgoszcz | 09.06.24

16
czerwca (niedziela), godz. 14:00

STREFA KIBICA

21
czerwca (piątek), godz. 18:00

VITO BAMBINO