Inne

WIECZÓR PODRÓŻNIKA. Kapitan żeglugi wielkiej Stefan Krella

  • Wydarzenie archiwalne: 20.10.2021
Miejsce:
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Toruń, ul. Gagarina 37a
Kapitan żeglugi wielkiej Stefan Krella – w ramach szkoły odbył praktyki na „Darze Pomorza”. Po  ukończeniu  PSM skierowany do pracy w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie. Pierwszym statkiem był s/s „Białystok” na stanowisku starszego marynarza. Jako kapitan pływa na statkach polskich, m.in. takich jak m/t „Zagłębie Siarkowe”, „Rysy”, „Powstaniec Śląski”, a także na na m/t „RAFIO” (bandera liberyjska). Główny nawigator i sztauer Zakładu Zbiornikowców Polskiej Żeglugi Morskiej w Gdyni. W roku 1995/1996  prowadzi nadzór armatorski w stoczni oraz nad przebudową statku m/t „Penelope” z masowca na statek do przewozu płynnej siarki. Na emeryturze działa w Stowarzyszeniu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Towarzystwie Przyjaciół „Daru Pomorza”, którego obecnie jest prezesem.


Kapitan żeglugi wielkiej Łukasz Lewkowicz – w roku 1992 ukończył Morskie Liceum Zawodowe w Gdańsku i otrzymał stopień marynarza. Morskie studia ukończył w 1996. W latach 1992 – 98 pracował na różnych statkach typu zbiornikowce, a w roku 1999 związał się z norweską firmą IUM (Interocean Ugland Management), późniejszą Teekay specjalizującą się w przewozie ropy naftowej z pól naftowych i różnymi portami za pośrednictwem specjalistycznych statków zwanych dowozowcami Shuttle Tankers. Dyplom kapitana żeglugi wielkiej uzyskał w roku 2004, a pierwszy statek pod swoje dowództwo dostał w czerwcu 2005 roku. Szybko stał się specjalistą na statkach dynamicznego pozycjonowania STDP1 / STDP2 / FAUDP3. Jest zwolennikiem komputeryzacji i wykorzystywania nowoczesnych technologii zarówno w życiu codziennym, jak i w zarządzaniu i transporcie morskim. Do jego zainteresowań należą: literatura science fiction, podróże motocyklowe i narty. W 2004 został członkiem Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni. Od roku 2009 wykładowca w Ośrodku Gospodarki Morskiej. Jest też ławnikiem Izby Morskiej w Gdyni.


Inicjatywa spotkań z podróżnikami zrodziła się z pasji poznawania świata i radości dzielenia się doświadczeniami podróżniczymi. I taka też jest misja cyklu, skupiona wokół idei podróży ludzi, którzy odwiedzili ciekawe miejsca, snują plany podróżnicze, bądź po prostu marzą o poznawaniu świata.

Spotkania organizowane przez klub „Od Nowa” mają charakter otwarty. Mile widziany jest każdy, kto pragnie spędzić niezwykły wieczór oglądając fotografie i słuchając opowieści o bliskich i dalekich zakątkach świata, bądź podzielić się wspomnieniami ze swoich wypraw.


Spotkania są doskonałą okazją do zdobycia praktycznych wskazówek przydatnych w podróży po przeróżnych krajach. To także ciekawa i unikalna muzyka towarzysząca pokazowi i chyba co najważniejsze – możliwość bycia razem i rozmowy z pasjonatami podróży. Jeśli twoją pasją są podróże, interesujesz się poznawaniem nowych kultur i ludzi – czekamy na Ciebie! Cykl został zapoczątkowany w listopadzie 2010 roku, a pierwszym gościem był pomysłodawca cyklu Maurycy Męczekalski, który opowiadał o swojej wyprawie w Himalaje – „MojeŹródło: Akademickie Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA

ul. Gagarina 37a
87-100 Toruń
tel.: +56 611 22 66

Powiązane wydarzenia

15
lutego (środa), godz. 19:00

Stand-up Format VHS | Krzysztof Jahns

17
lutego (piątek), godz. 13:00
⟶ DO 12.03

Wystawa Dyplomów 2022 Wydziału Sztuk Pięknych, UMK

23
lutego (czwartek), godz. 19:00

Maciej Brudzewski – Stand-up: Skok na strach

09
marca (czwartek), godz. 19:30

Błażej Krajewski – Stand-up: Mustang