Logo partnera
Muzyka i taniec

Wieczór muzyczny poświęcony pamięci Piotra Trelli

  • Wydarzenie archiwalne: 19.09.2021
Miejsce:
Miejskie Centrum KulturyOstromecko
wstęp z zaproszeniami

OPIS WYDARZENIA


19 września 2021, godz. 16.00 / sala koncertowa Pałacu Nowego ZPP Ostromecko 

Wieczór muzyczny poświęcony pamięci Piotra Trelli


Koncert i wieczór wspomnień o postaci wybitnego artysty bydgoskiej sceny operowej, działającego na rzecz kultury. Artysty, który całym sercem wspierał młode talenty. Organizator Klub Środowisk Twórczych w Bydgoszczy.


Wystąpią:


Anita Urban-Wieczorek – sopran, Małgorzata Grela – sopran,


Roksana Korban – sopran, Łukasz Ratajczak – tenor, Krzysztof Zimny-tenor,


Olga Wołkowa – akompaniament


Wspomnienia o artyście przekażą: Teresa Wądzińska, Zdzisław Pruss, Wiesław Wierzbicki


Spotkanie poprowadzi Urszula Guźlecka


Piotr Trella pochodził z Wągrowca i zachwycał swoim tenorowym głosem już od najmłodszych lat, śpiewając w chórze kościelnym. Solista bydgoskiej opery w latach 1972-1992, odtwórca wielu pierwszoplanowych partii operowych, znakomity interpretator ról operetkowych, ulubieniec publiczności i zdobywca „Złotych Masek”.
Debiutował niedużą rólką Alvareza w „Sinobrodym” J. Offenbacha w Operetce Poznańskiej. Współpracował też z Estradą Poznańską, jeżdżąc jako solista z Piętnastką Radiową Zygmunta Malika razem ze wschodzącymi gwiazdami rozrywki: Wiesławą Drojecką, Urszulą Sipińską, Zdzisławą Sośnicką…
Po 10 latach pracy w Operetce Poznańskiej Piotr Trella rozpoczął swoją 20-letnią historię z bydgoską operą. Bydgoszczy. Śpiewał w „Poławiaczach pereł” G. Bizeta (1972). Po Nadirze były znakomite kreację m.in. w operach – Don Carlos, Rycerskość wieśniacza, Trubadur, Straszny dwór, Holender tułacz, Eugeniusz Oniegin czy Madame Butterfly i Tosca.
Współpracował również z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Krakowie, Teatrem Muzycznym w Szczecinie. Występował też gościnnie w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Po przejściu na emeryturę udzielał się społecznie, pełnił m.in. funkcję prezesa Klubu Środowisk Twórczych, pomagał schorowanym artystom, zajmował się też reżyserią, uczestniczył w różnych wydarzeniach artystycznych i edukacyjnych, a także przed kilkoma laty wydał płytę z piosenkami o Bydgoszczy. (inf. za Radio PIK)


Koncert zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Bydgoszczy.


Wstęp tylko z zaproszeniami, odbiór w Klubie Środowisk Twórczych, informacja SDKiL tel. 507 099 187.


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.:52 325 55 40