Wernisaż wystawy Wdech — wydech
Rytm życia
Żywe organizmy oddychają. Do życia niezbędna jest wymiana gazowa. Przebiega ona dzięki procesom fizjologicznym, nad którymi mamy ograniczoną kontrolę. Wstrzymać oddech możemy tylko na krótki czas. Można świadomie odebrać sobie życie odmawiając pożywienia, ale raczej nie uda się to poprzez wstrzymanie oddechu. Życie i oddech wzajemnie się warunkują.
Wiemy też, że z oddychaniem powiązana jest artykulacja. Możemy komunikować się, mówić, śpiewać, krzyczeć, grać na wielu instrumentach. Każda nagła akcja wymagająca użycia dużej porcji energii wzmocniona jeszcze dodatkowo okrzykiem kumuluje się podczas wydechu. Właściwa koordynacja oddechowa w ekstremalnych sytuacjach stanowić może o sukcesie. Te podstawowe funkcje fizjologiczne oddechu nie wyczerpują jednak tematu.
Wdech – wydech, to częste, z namaszczeniem wypowiadane słowa przez różnych trenerów w trakcie sesji terapeutycznych. Już same te dwa odpowiednio artykułowane słowa, za którymi podąża adekwatna czynność oddechowa nie tylko pomagają zharmonizować sam oddech, ale też skorelować go z rytmem serca i funkcjonowaniem całego organizmu, a przy okazji pomagają przywrócić równowagę emocjonalną.
Dzisiaj, w dobie gwałtownych zmian cywilizacyjnych, za którymi w powszechnym odczuciu mentalnie i emocjonalnie nie nadążamy pogrążając się zbyt często w stany depresyjne, takie terapie stają się zdecydowanie zalecane.
Ten istotny aspekt psychoterapeutyczny także nie zamyka tematu. Nieco dalej otwiera się droga duchowego rozwoju na poziomach metafizycznych z praktykami natury filozoficznej, czy nawet religijnej. Oddech jako narzędzie do medytacji, modlitwy, w dążeniu do oświecenia.
Wdech – wydech, do wewnątrz – na zewnątrz, napełnić – opróżnić, przyjąć – oddać. Przeciwności pozytywnie związane. Najbardziej podstawowa funkcja organizmu jaką jest oddychanie, to nieustanny balans pomiędzy skrajnymi stanami. Ale jest jeszcze jeden, wyjątkowy aspekt na granicy tytułowej problematyki. Przekracza on oczywistą dychotomię, nieustający cykl wymienny w balansie przeciwieństw. Jest to tchnienie – ukierunkowany strumień energii powiązany z wydechem Stwórcy, który ożywia martwą, choć już ukształtowaną materię. Poza znaczeniem teologicznym i metaforycznym taki akt wzbudzenia życia oparty tylko na wydechu ma praktyczne przełożenie w sytuacjach ratowania życia poprzez sztuczne oddychanie. Ratownik może przywrócić funkcje życiowe poszkodowanego przekazując mu swój oddech.
Czy tego rodzaju doświadczenia i wiedza mogą wpłynąć na refleksję filozoficzną i czy mogą być inspiracją twórczą?
W roku 2024 w strefie Kultywacji Artystycznej PLANTA w Biskupicach odbędzie się spotkanie twórcze pod tytułem wdech – wydech. Będzie to kolejna edycja wydarzeń w ramach cyklu Koncentracje. Uczestnicy będą mieli okazję do doświadczenia mocy świadomego oddychania, ale też do zaprezentowania swoich przemyśleń i dzieł nawiązujących do tego doświadczenia.
Wdech – wydech
wystawa zbiorowa będąca pokłosiem Koncentracji 2024 w strefie Kultywacji Artystycznej PLANTA
Lista uczestników:
Katarzyna Adaszewska, Witold Bargiel, Jakub Biewald, Dorota Grubba-Thiede, Elżbieta Jabłońska, Jacek Jagielski, Łukasz Jagielski, Sebastian Kłosowski, Anna Kola, Stanisław Kośmiński, Iwona Liegmann, Ala Majewska, Tomasz Matusewicz, Krzysztof Mazur, Małgorzata Mazur, Rafał Sławnikowski, Aleksandra Sojak-Borodo, Matylda Sutuła, Laura Szymoniuk, Miłosz Thiede, Satabdi Titi, Lenny Waasdorp, Maria Warzocha, Małgorzata Wawrzak, Maciej Wierzbicki, Małgorzata Wojnowska-Heller, Marek Zacharski
kurator:
Krzysztof Mazur
współpraca:
Monika Sieklucka
organizatorzy:
Centrum Kultury Dwór Artusa, Kultywacja Artystyczna PLANTA, Stowarzyszenie Artystyczne OTWARTE
sponsorzy:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Projekt został dofinansowany ze stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Źródło: Dwór Artusa