Wernisaż wystawy „MOJA RZEKA”
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wernisaż wystawy „MOJA RZEKA”

  • Wydarzenie archiwalne: 10.11.2023
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Wystawa „Moja rzeka”, której autorką jest Maria Elena Bonet to z jednej strony metaforyczna i poetycka opowieść, a z drugiej oparta na prawdziwych wydarzeniach i relacjach. Artystka w swojej praktyce czerpie z historii własnej rodziny i tworzy studium przypadku białoruskiej tożsamości.  Projekt „Moja rzeka” łączy w sobie tematy dotyczące pamięci przodków i narodu, wspólnych i osobistych ran oraz sposobów ich gojenia.

Projekt obejmuje trzy cykle fotograficzne: Koryto rzeki; Źródło; Ujście rzeki. Każdy z nich to wizualne wyobrażenie rzeki, jako strumienia życia i procesu duchowego rozwoju. Artystka od ponad dekady skupia się na czarno-białej fotografii filmowej i korzysta z alternatywnych technik fotograficznych, takich jak np. cyjanotypia czy fotografia żelatynowo – srebrowa. Zdjęcia Bonet mocno nawiązują do tradycji XIX-wiecznego malarstwa. Nieprzypadkowo w tym projekcie artystka również wykorzystała cyjanotypię. Jej niebieski kolor współgra z niebieskim odbiciem nieba w wodzie i zmienia wystawę w rzekę zbiorowej pamięci.

W przestrzeni wystawy zaprezentowane zostaną również dwa krótkie filmy.
Pierwszy z nich nosi tytuł „Moja rzeka”. Podczas kręcenia Maria podążała wzdłuż Niemna, od źródła do ujścia rzeki do Bałtyku. W filmie tym wykorzystano muzykę, którą napisał i wykonał włoski kompozytor i pianista Roberto Gavazzi.
Kolejny film został zatytułowany „Radonitsa” na cześć dnia pamięci zmarłych na Białorusi. Projekt ten powstawał przez dwa lata i w tym czasie przekształcił się z osobistego dialogu w studium białoruskiej tożsamości. Jak cienki strumień, który zamienia się w rzekę i dąży ku wolnemu morzu, Bonet rozpoznaje najpierw siebie, swoją rodzinę i przodków, a następnie swoich potomków, łącząc ich jedną krwią – czystą wodą rzeki Niemen.

Więcej informacji o artystce i projekcie „Moja rzeka” możesz przeczytać TUTAJ!

Maria Elena Bonet  – jest absolwentką Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki i stypendystką programu Gaude Polonia.


Wernisaż odbędzie się 10.11.2023 r., o godz. 18.30, w Młynie na III piętrze. Podczas spotkania obecna będzie sama artystka Maria Elena Bonet, a także Monika Tomaszewska i Hanna Rzadkosz-Florkowska, które zachęcą do wspólnej dyskusji.

Monika Tomaszewska – artystka wizualna i projektantka. Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiowała Malarstwo i Historię Sztuki w School of Fine Art, History of Art and Cultural Studies, University of Leeds w Anglii. Jej główną formą wypowiedzi jest sztuka performance i działania artywistyczne, poruszające tematy nierówności społecznych, praw człowieka i zwierząt, ekologii. Zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią analogową. Tworzy grafiki oraz animacje do projekcji w spektaklach teatralnych.

Hanna Rzadkosz-Florkowska – fordonianka z urodzenia, absolwentka socjologii, aktywistka społeczna, Wiceprezeska Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, zaangażowana w rewitalizację dawnego miasteczka, obecnie części Bydgoszczy.
Wielbicielka Wisły, na którą chciałaby zaprosić każdego. Pływa po Wiśle na drewnianych, tradycyjnych łodziach, regularnie uprawia Wisłoterapię.

Wystawę będzie można oglądać do połowy grudnia 2023 r., w godzinach otwarcia Młynów.



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 16:30–18:30

Odkryj Młyny Rothera: #1 Wystawa SOWA

26
listopada (wtorek), godz. 10:00

Przestrzeń wspólnej zabawy + zajęcia sensoryczne

26
listopada (wtorek), godz. 17:00–21:00

Biznes Randki #5 z gościem specjalnym – Jarosławem Brzeskim!

27
listopada (środa), godz. 14:00–18:00

Przestrzeń wspólnej zabawy