Wernisaż wystawy „krajOBRAZY IV” Krzysztof Bartnik
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wernisaż wystawy „krajOBRAZY IV” Krzysztof Bartnik

  • Wydarzenie archiwalne: 09.12.2022
Miejsce:
Dwór Artusa Filia Dom Muz PodmurnaToruń
„Światło i głębia. Co więcej – zbyteczne”. Taką dewizą legitymuje się autor kolejnej wystawy, która zagości w Galerii Muz przy ul. Podmurnej. Jeśli chcecie zderzyć słowa artysty z jego malarską rzeczywistością, już 9 grudnia 2022 roku będziecie mieli ku temu idealną okazję.

Wystawę „krajOBRAZY IV” stanowią obrazy reprezentujące cykle tematyczne, które ostatnimi laty realizuje Krzysztof Bartnik. Niezgodna z ortografią pisownią tytułu wystawy zwraca uwagę widza zarówno na inspirację, jaką jest pejzaż, ale też na cel znalezienia formuły obrazu. Jest ona niedosłowną, ale dosadną odpowiedzią wobec konkretnego miejsca, rzeczywistej sytuacji i przeżyć nią wywołanych. Autor dąży do tego, by obraz przekraczał funkcję rejestracyjną rzeczywistości. Unika symboliki poza tą, którą niesie sama forma plastyczna. W intencji artysty OBRAZ ma być ikoną rzeczywistości. Doświadczanej zmysłami i poznawanej umysłem. Realnej i transcendentnej.

Dlaczego artysta wybrał akwarelę jako technikę pracy? Odpowiedzi najlepiej szukać u autora, a idealną okazją ku temu będzie wernisaż wystawy „krajOBRAZY IV”, który odbędzie się 9 grudnia 2022 roku o godz. 18:00 w Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3.

Krzysztof Bartnik – Malarz i pedagog. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dyplomem z malarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Borysowskiego. Przewód kwalifikacyjny I i II stopnia ukończył w dziedzinie sztuk plastycznych na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 1989 roku pracuje na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Rysunku i Malarstwa Wydziału Artystycznego. Swoją twórczość prezentował w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych w Polsce i poza granicami. Był kuratorem szeregu wystaw w lubelskim środowisku artystycznym.

Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

17
czerwca (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

21
czerwca (piątek), godz. 19:00

Letni Dance Intense

22
czerwca (sobota), godz. 12:00

Zwiedzanie Dworu Artusa