Wernisaż wystawy | „Klangor” | Mikołaj „Fiodor” Pielowski
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wernisaż wystawy | „Klangor” | Mikołaj „Fiodor” Pielowski

  • Wydarzenie archiwalne: 01.08.2023
Miejsce:
Dwór Artusa w Toruniu Filia Dom Muz – PodgórzToruń, Poznańska 52
Żuraw jest symbolem obecnym w sztuce już od czasów starożytnej Grecji. W zależności od przedstawienia mógł symbolizować szczęście, długowieczność czy miłóść. Nieodłącznym elementem kojarzonym z tym ptakiem jest ich charakterystyczny dźwięk – „klangor”, wydawany podczas lotu i zwiastujący nadejście wiosny. Właśnie ten element stał się punktem wyjścia dla Mikołaja „Fiodora” Pielowskiego do stworzenia intymnej wystawy „Klangor”.

Na wystawę artysty składa się 20 linorytów oraz 50 wierszowanych listów. W obu formach sztuki artysta wykorzystuje motywy mitologiczne, biblijne oraz ornitologiczne jako narzędzia do wyrażenia różnorodności, złożoności i piękna miłości w różnych kontekstach. Wśród linorytów odnajdziemy odniesienia do czerwonej listy ptaków, zawierającej spis gatunków zagrożonych wyginięciem. „Natary” – będące autorską formą listów opracowaną przez artystę – opowiadają natomiast o pierwszej mitologicznej relacji Gai i Uranosa. Ekspozycja nie tylko urzeknie nas wizualnie, ale także wzbogaci nasze rozumienie symboliki i relacji między różnymi dziedzinami kultury.

Mikołaj „Fiodor” Pielowski – do 20 roku życia mieszkał na malowniczych Kaszubach. Pod kierunkiem Anny Wypych i Pawła Klimkowskiego prowadzących Pracownię Malarstwa i Grafiki w Gdyni, przygotowywał się do wstępnych egzaminów praktycznych na wyższe szkoły artystyczne. Obecnie jest studentem Konserwacji i Restauracji malarstwa sztalugowego i rzeźby polichromowanej na UMK w Toruniu.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39