Wernisaż wystawy |„Idzie” | Wystawa zbiorowa z cyklu „Koncentracje”
Sztuki wizualne

Wernisaż wystawy |„Idzie” | Wystawa zbiorowa z cyklu „Koncentracje”

  • Wydarzenie archiwalne: 08.03.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Już od kilku lat w strefie Kultywacji Artystycznej PLANTA w Biskupicach miało miejsce spotkanie twórcze z cyklu Koncentracje. Ostatnie z nich – Palcem po niebie (2019 rok) oraz Trud (2020 rok) – znalazły swój finał w formie wystawy Trudne niebo w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W 2021 roku w Biskupicach odbyło się kolejne spotkanie twórcze, tym razem zorganizowane pod hasłem Idzie. Była to impreza o charakterze efemerycznego wydarzenia artystycznego z prelekcjami, dyskusjami i prezentacją dzieł.  Plony działań 24 uczestników już niebawem będziemy mogli oglądać w Galerii Artus!

Rolą uczestników projektu było nadanie tytułowemu hasłu autorskiego wymiaru. Idzie jest wieloznaczne, bez jakiegokolwiek określonego podmiotu: kto, co?, miejsca: gdzie?, celu: dokąd?, oceny: jak? Nie jest źle, jeżeli coś idzie, jakoś idzie i dokądś zmierza. Pojawia się wrażenie celowości ugruntowane koniecznością aktywności – nic nie idzie, jeżeli tej aktywności brak. Formy aktywności mogą być nieograniczone i niekoniecznie związane z trudem. Czasami wystarczy akceptacja, jeżeli coś idzie mimo wszystko. Może się zatem wydawać, że większość wariantów słownych z użyciem zwrotu idzie, budzi raczej pozytywne uczucia, napełnia nadzieją i spokojem. Z drugiej jednak strony idzie jest słowem dynamicznym i pełnym napięcia. To nie stan, lecz proces, a nieuchronność tego procesu może generować uwarunkowany psychologicznie niepokój. Idzie uwielbia kontekst, bo samo w sobie jest raczej puste i czeka dopiero na wypełnienie treścią.

Spotkania twórcze w Biskupicach organizowane są przez kuratora Krzysztofa Mazura od 1992 roku i skupiają gości z różnych środowisk twórczych i naukowych.  Efekty projektu „Idzie” będziemy mogli obejrzeć w ramach zbiorowej wystawy, która rozpocznie się uroczystym wernisażem 8 marca 2022 roku o godzinie 18:30 i potrwa do 31 marca 2022 roku.

Uczestnicy wystawy: Katarzyna Adaszewska, Witold Bargiel, Anna Bochenek, Jacek Jagielski, Sebastian Kłosowski, Stanisław Kośmiński, Iwona Liegmann, Małgorzata Łojko, Ala Majewska, Krzysztof Mazur, Małgorzata Mazur, Zbigniew Mikielewicz, Marcin Plichta, Dariusz Przewięźlikowski, Kazimierz Rochecki, Mirosława Rochecka, Rafał Sławnikowski, Aleksandra Sojak-Borodo, Arleta Szatkowska, Laura Szymoniuk, Piotr Tołoczko, Maciej Wierzbicki, Małgorzata Wojnowska-Sobecka, Marek Zacharski, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska.

Współorganizator wydarzenia: Kultywacja Artystyczna PLANTA  i Stowarzyszenie Artystyczne OTWARTE

Wystawa czynna od 8 marca 2022 roku do 31 marca 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39