Wernisaż wystawy „Czułoświaty” Haliny Niewiadomskiej
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wernisaż wystawy „Czułoświaty” Haliny Niewiadomskiej

  • Wydarzenie archiwalne: 12.01.2024
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Wystawa malarska Haliny Niewiadomskiej „Czułoświaty” ma charakter retrospektywny. Wchodzące w jej skład prace powstawały na przestrzeni ponad 35-ciu lat. Kreowany przez artystkę „Czułoświat” to nie tylko zachwyt nad pięknem natury, ale przede wszystkim zapis jej malarskich odkryć i intelektualnych przeżyć.

Ogromny wpływ na rozwój artystycznej drogi Haliny Niewiadomskiej miała wszechobecna w jej rodzinnym domu muzyka. Studiowanie literatury pięknej, w szczególności abstrakcyjnego i metaforycznego języka poezji, wprowadziło artystkę natomiast w nowe obszary symbolicznego myślenia. Malarstwo wywiedzione z tych dwóch dziedzin sztuki stało się dla twórczyni naturalnym, najbardziej spójnym środkiem wyrazu – rodzajem syntezy sztuk, pozwalającej najpełniej wyrazić jej prywatne relacje ze światem.

Na wystawie znajdziemy odwołania do plenerowego krajobrazu Krakowa, Olsztyna, Torunia, Złotego Potoku, Krasnobrodu, Woli Uchruskiej, Ostrzyc, Supraśla, Miłakowa, a także dziewiczej przyrody równin Roztocza i Tatr Bielskich, pogórza słowackiego Spiszu i doliny Popradu, puszcz i morenowych jezior Warmii i Mazur.

Halina Niewiadomska – urodziła się w Miłakowie, na pograniczu Warmii i Mazur, w rodzinie o bogatych tradycjach patriotycznych, etnokulturowych i muzycznych. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Maluje obrazy olejne, akryle, pastele, akwarele. Prowadzi warsztaty literacko-artystyczne dla młodzieży i dorosłych. Bierze udział w plenerach, konkursach, wystawach zbiorowych. Jest autorką 19 wystaw indywidualnych. Od 2016 roku jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace autorki znajdują się w zbiorach we Włoszech, Polsce, Niemczech, Słowacji, USA, Brazylii.Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

04
marca (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

07
marca (czwartek)
⟶ DO 10.03

Artus Short Film Festiwal 2024

07
marca (czwartek), godz. 18:00

Artus Short Film Festiwal 2024 | Czwartek

08
marca (piątek), godz. 16:00

Artus Short Film Festiwal 2024 | Piątek