Wernisaż: "Porządek dnia w dawnym Toruniu"
Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Wernisaż: "Porządek dnia w dawnym Toruniu"

  • Wydarzenie archiwalne: 19.11.2021
Miejsce:
Muzeum Historii ToruniaToruń, Łazienna 16

Na fotografii: Toruń, Daniel Christian Pietesch, Toruń, 1684 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu


 

19 listopada (piątek) br. o godz. 17.00 toruńskie Muzeum Okręgowe zaprasza na wernisaż najnowszej wystawy czasowej pt. Porządek dnia w dawnym Toruniu, prezentowanej w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.


 

Życie mieszkańców dawnego Torunia regulowały przede wszystkim specjalne uchwały rady miejskiej, zwane wilkierzami. Zawarte w nich regulacje miały zapewnić porządek w mieście, a w praktyce wpływały także na miejski rytm życia. Jednak nie były one jego jedynym wyznacznikiem. Inaczej wyglądał dzień kupca, duchownego czy rzemieślnika, jeszcze inny porządek dnia mieli mieszkańcy toruńskiego zamku krzyżackiego. Dzień powszedni z kolei różnił się od świątecznego. Rytm doby wyznaczały nie tylko dzwony kościelne i miejskie zegary, ale także panujące zwyczaje czy odbywające się w mieście wydarzenia.

Na wystawie znajdą się między innymi dokumenty normujące miejską rzeczywistość, a więc toruńskie wilkierze i statuty cechowe, ale także przedmioty codziennego użytku, zawodowe atrybuty oraz dawne zegary i kalendarze.

Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń, z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu.


Ekspozycję będzie można oglądać od 20 listopada 2021 r. do 27 lutego 2022 r.
Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.:56 660 56 12