Wernisaż: Bajka. Krzysztof Maniak, Mikołaj Szpaczyński
Sztuki wizualne

Wernisaż: Bajka. Krzysztof Maniak, Mikołaj Szpaczyński

  • Wydarzenie archiwalne: 05.04.2022
Miejsce:
Jaskinia BajkaGądecz
Jaskinia Bajka, fot. Karolina Pikosz

Wystawa realizowana jest w dwóch miejscach – Jaskini Bajka oraz Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
Wernisaż jest podzielony na dwie części.
Pierwsza część odbędzie się o godzinie 17.00 w pobliżu Jaskini Bajka. Znajduje się ona w miejscowości Gądecz (gmina Dobrcz) kilka kilometrów od Bydgoszczy (współrzędne: 53.21895229342645, 18.178976536662518). Można skorzystać z transportu zorganizowanego przez Galerię. Zbiórka o godzinie 16.15 przed Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 20. Wyjazd autokarem o 16.30. Zarówno podróż jak i krótki marsz z autokaru do Jaskini uatrakcyjni nam przewodnik opowiadający o procesach geologicznych i powstawaniu jaskiń. Obowiązują zapisy na autokar poprzez adres mailowy: karolinapikosz@galeriabwa.bydgoszcz.pl oraz pod numerem telefonu: 52 339 30 62. Jeśli ktoś chce dojechać własnym transportem to samochód sugerujemy zostawić przy Centrum Rehabilitacji/Środowiskowym Domu Samopomocy (Gądecz 33) i dojść 600 metrów. Rowerem można dojechać prawie do samej jaskini, pozostanie kilkanaście metrów podejścia zboczem dolinki.
Druga część wernisażu po powrocie z Jaskini Bajka do Galerii Miejskiej bwa o godzinie 19.30, gdzie zaplanowaliśmy oprowadzanie po wystawie.
Udział można wziąć w jednej lub obydwóch częściach tego nietypowego otwarcia. Ze względu na położenie Jaskini sugerujemy wygodny strój i buty z solidnym bieżnikiem.

Bajka. Krzysztof Maniak, Mikołaj Szpaczyński

Doświadczanie, powolne, uważne. Czuć napieranie ścian, wilgoć i zapachy, których nie ma na powierzchni. To wielozmysłowe drążenie. Wchodzenie w głąb. Jaskinia jest pierwotnym azylem, międzygatunkowym domem, w którym można poczuć się dobrze, czasem rezygnując z dwunożności na rzecz czterech łap. Rytm dobowy jest zapisany w nas, ale tutaj nie wspiera go wędrówka słońca. Bycie w jaskini to stan pomiędzy bajkowym krajobrazem dzieciństwa, a archetypiczną legendą. Można się tu ukryć, jednocześnie szukając pierwotnych sensów. Oswajając lęki, przekazane przez przodków.
Przestrzeń i lekkość stanowią o ekspozycji w przestrzeni galerii. Bajka jest próbą przeniesienia doświadczenia jaskini, jej gabarytów, jej zapachów. Ale to tylko ślad. Olfaktoryczna prowokacja, by ruszyć w samodzielną drogę odkrywania właściwego miejsca. Galeria jest dla wielu nierozpoznanym punktem na mapie miasta. Czasem obcym, niedostępnym. Podobnie jaskinia, ukryta na miejskich obrzeżach. Zapraszamy do odkrycia fizyczności jednego miejsca – jaskini, poprzez fizyczność drugiego – galerii. Dotkniemy ziemi i trawy. Tego co mokre, i tego, co suche. Za narzędzie niech posłuży własne ciało.

kuratorki: Karolina Pikosz, Agnieszka Gorzaniak

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.: +52 339 30 50

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 12.03

Katarzyna Tretyn: Somnium 2

03
lutego (piątek), godz. 18:00

Bovska – rysuje