Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Wernisaż ALCHEMIA I NOŻYCZKI

  • Wydarzenie archiwalne: 17.09.2023
Miejsce:
Muzeum FotografiiBydgoszcz, Karpacka 52

Wystawa „Alchemia i nożyczki” to podróż w czasie, do tego co może i powinno stać się źródłem refleksji nad naszą kondycją, ale też źródłem inspiracji dla tych którzy poruszają się w świecie fotografii. Jerzy Wardak którego twórczość i warsztat przywołamy w czasie wystawy, był mistrzem klasycznego fotomontażu, korzenie tej żmudnej sztuki sięgają międzywojennej awangardy, on sam zaś był przedstawicielem nowych awangardowych trendów polskiej fotografii po drugiej wojnie światowej. Zmarły w marcu roku 2022 artysta, to jeden z ostatnich członków legendarnej Grupy Zero-61, która wywarła olbrzymi wpływ na strategie fotografii w drugiej połowie XX wieku. Po śmierci artysty Muzeum Fotografii pozyskało kilka ikonicznych prac z okresu świetności Grupy Zero-61, a także wiele cennych artefaktów i pamiątek, które będzie można zobaczyć na wystawie.

Ekspozycja która w założeniu ma upamiętnić twórczość Jerzego Wardaka, pozwoli też lepiej zrozumieć warsztat artysty. Po wernisażu zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach analogowego fotomontażu towarzyszące wystawie „Alchemia i nożyczki” Warsztaty adresowane do wszystkich miłośników prac manualnych i fotografii. Biorący udział poznają technikę pracy artystów z epoki przed technologią cyfrową. Inspiracją dla uczestników warsztatów będzie przede wszystkim twórczość Jerzego Wardaka, warto jednak pamiętać w ten sam sposób w początkowym okresie pracował Ryszard Horowitz. Obowiązują zapisy pod adresem: muzeumfoto@byd.pl w tytule prosimy wpisać „Warsztaty analogowego fotomontażu”, max. liczba uczestników: 10 osób Miejsce: Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, ul. Karpacka 52 Wernisaż wystawy: wstęp bezpłatny

Warsztaty analogowego fotomontażu: 17 września 2023 r, od godz. 17:00 (po wernisażu), płatne ZAPRASZAMY!

Projekt grantowy współfinansowany jest ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu “Dostępność ponad barierami” “Turystyka dostępna 1.0”