Weekend Niepodległościowy w toruńskim Muzeum  Okręgowym
Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Weekend Niepodległościowy w toruńskim Muzeum  Okręgowym

  • Wydarzenie archiwalne: 11.11.2021
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Weekend Niepodległościowy w toruńskim Muzeum  Okręgowym. Historia za 11 zł

 

18 stycznia 1920 roku wojska niemieckie opuściły Toruń, do miasta wkroczyły pierwsze oddziały polskie. Na ulicach panowała radość i entuzjazm. Kamienice udekorowano biało-czerwonymi emblematami, powiewały flagi i proporce, zbudowano 32 bramy triumfalne. Niektóre z wówczas wykonanych przedmiotów, z biegiem lat, znalazły swoje miejsce w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Jedną z części ekspozycji „Toruń i jego historia” w Muzeum Historii Torunia dotyczącej lat 1920-1945 otwiera czerwony proporzec z białym orłem. W styczniu 1920 roku uszyła go młoda torunianka Łucja Czubowa z domu Skierska. 18 stycznia 1920 roku powiewał w oknie mieszkania przy ul. Łaziennej 10.
Z czasem stał się cenną pamiątką rodzinną, ponieważ Łucja młodo zmarła. W lutym 1945 roku ten sam proporzec zawieszono na pomniku Mikołaja Kopernika. Historia miasta i jego mieszkańców zbiegła się w jednym niepozornym przedmiocie, który szczególnie w tym wyjątkowym dla Polaków dniu chcemy polecić Państwa uwadze.


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało szereg propozycji, stanowiących doskonałą okazję do bliższego poznania dziejów nie tylko dużej, ale i małej ojczyzny, dlatego zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw o tematyce historycznej
we wspomnianym już Muzeum Historii Torunia oraz Muzeum Twierdzy Toruń. W dniach 11-14 listopada mamy dla Państwa specjalną ofertę – bilet łączony, w ramach którego wstęp do obu Oddziałów MOT kosztować będzie jedynie 11 zł. Dodatkowo w ramach ww. biletu będzie można skorzystać (bez dodatkowych opłat) z pokazu 3D pt. „Księga Toruń” w Muzeum Historii Torunia – kilkunastominutowego filmu w lekkiej konwencji ukazującego wybrane, najważniejsze momenty
z dziejów miasta. (Dostępność udziału w seansie uzależniona jest o liczby wolnych miejsc.)

Natomiast w Muzeum Twierdzy Toruń wszystkie osoby, które chciałyby zwiedzić wystawę w towarzystwie przewodnika, będą mogły to zrobić 11 listopada o 12:00 za jedyne 20 zł. W tym wyjątkowym dniu przewodnicy opowiedzą nie tylko o wystawie stałej poświęconej Toruniowi – mieście twierdzy, ale oprowadzą również po wystawach czasowych „Policja Państwowa 1919–1939”
i „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego”. Co więcej w dniach 13 i 14 listopada również będzie można skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem w promocyjnej cenie, z tym, że oprowadzanie rozpoczynać się będzie o godz. 12:30.

 

Pocztówkowa akcja „Świętujemy razem, że Mamy Niepodległą”

Muzeum Okręgowe w Toruniu bierze także, jak co roku, udział w akcji społecznej ŚWIĘTUJMY RAZEM, ŻE MAMY NIEPODLEGŁĄ! W oddziałach muzeum (Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Twierdzy Toruń, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia oraz Ratuszu Staromiejskim) dostępne będą BEZPŁATNE POCZTÓWKI + ZNACZKI  (*znaczki ważne do końca listopada br.).

Pocztówkowe wyznanie w stylu retro ma ponadczasową symbolikę: niesie z oddali szczere wyrazy pamięci i miłe pozdrowienia. Wystarczy odwiedzić punkt dystrybucji kartek, wybrać interesujący wzór, wpisać życzenia i wysłać. Pocztówką, która zmniejsza dystans między nadawcą a odbiorcą, promujemy radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr!

Zachęcamy do spędzenia tego dnia w optymistycznej i życzliwej atmosferze, do dzielenia się radością z bliskimi bez względu na poglądy, wiek czy miejsce zamieszkania oraz do udziału w pocztówkowej akcji społecznej „Mamy Niepodległą!”.

Razem świętujmy, że Narodowe Święto Niepodległości!

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.:56 660 56 12