"We Lwowie. Relacje" - Spotkanie z prof. dr hab. Tadeuszem Riedlem - 14.04.2023
Wstęp wolny

"We Lwowie. Relacje" - Spotkanie z prof. dr hab. Tadeuszem Riedlem - 14.04.2023

  • Wydarzenie archiwalne: 14.04.2023
Miejsce:
Pałac LubostrońLubostroń
Tadeusz Riedl (ur. 2 lipca 1933 we Lwowie) – polski entomolog, profesor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego, były rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Życiorys

Pochodzi z zasłużonej lwowskiej rodziny o głębokich tradycjach patriotycznych. W lwowskiej kamienicy Riedlów przy ul. Dwernickiego spędził ostatnie lata życia i tamże zmarł zaprzyjaźniony z jego rodzicami prof. Stefan Banach, który został pochowany w grobowcu rodzinnym Riedlów w alei zasłużonych na cmentarzy Łyczakowskim. Po 1945 razem z rodziną zamieszkał w Bielsku, w 1952 zdał egzamin dojrzałości w liceum ogólnokształcącym w Warszawie. Przeniósł się wówczas do Wrocławia, gdzie studiował biologię na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1956 pracował w Muzeum Zoologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, w 1964 został starszym asystentem w Akademii Rolniczej, rok później został adiunktem. Od 1973 wykładowca we wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, dwa lata później równocześnie zajmował stanowisko dyrektora Instytutu Turystyki i Rekreacji AWF. W 1981 zamieszkał w Gdańsku, został wykładowcą w tamtejszej Akademii Wychowania Fizycznego. Tytuł profesora uzyskał w 1985. Specjalizuje się w ekologii, entomologii, systematyce i taksonomii zwierząt. Były kierownik Zakładu Biologii Ogólnej i Ekologii na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Mieszka w Gdańsku.

Jest autorem kilku książek o Lwowie, m.in.: "Chodząc po Lwowie", "Lwów w pamięci i fotografii", "We Lwowie . Relacje.", "o Lwowie i lwowskim piśmiennictwie".

Wnuk Edmunda Riedla.

Wstęp wolny!



Źródło: Pałac Lubostroń

Pałac Lubostroń

Lubostroń
89-210 89-210 Łabiszyn
tel.: 52 384 46 23

Powiązane wydarzenia