Warsztaty teatralne z Januszem Stolarskim
Wstęp wolny  /  Teatr / Kabaret

Warsztaty teatralne z Januszem Stolarskim

  • Wydarzenie archiwalne: 03.12.2022
Miejsce:
Brodnicki Dom KulturyBrodnica, Przykop 43
Teatr był i jest składnikiem życia społecznego. Od początku swego istnienia jeszcze w czasach starożytnych, miał ścisły związek z życiem danej społeczności i nie tylko odzwierciedlał to życie, lecz był samym życiem. W Grecji, kapłani Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej, wznosili medyczno-terapeutyczne sanktuaria (tzw. asklepiejony), w których zalecanym elementem kuracji był udział w widowiskach teatralnych, prezentowanych w budowanych w tym celu amfiteatrach i odeonach. Rozwojowi greckiej praktyki terapeutyczno-teatralnej towarzyszyła refleksja dotycząca pojęcia kátharsis (gr. oczyszczenie), która uzasadniała uzdrowicielską funkcję sztuki (za encyklopediateatru.pl).
Jaką moc oddziaływania ma teatr, jak dzięki niemu można wykształcić umiejętności współpracy z innymi ludźmi i jak aktywność teatralna może przyczynić się do osiągania celów w dziedzinach pozaartystycznych dowiecie się
3 grudnia 2022, podczas BEZPŁATNYCH warsztatów teatralnych, o charakterze artystyczno-ekspresyjnym, które poprowadzi znamienity aktor, reżyser i pedagog teatru, JANUSZ STOLARSKI. Zapraszamy młodzież szkół średnich i dorosłych (do 21 lat). uczestnictwo w warsztatach, po wcześniejszym zgłoszeniu. Zapisy pod tel. 501 076 478. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
Warsztaty poprzedzi spotkanie z Edytą Rżeńską – terapeutką z Ośrodka Terapii i Rozwoju Osobistego. Zadanie dofinansowane przez Urząd Miejski w Brodnicy z Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobieganiu Narkomanii.

Janusz Stolarski - aktor, reżyser, pedagog teatralny, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie. Ale! Janusz Stolarski to aktor w: Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu (obecnie), Drugin Studiu Wrocławskim - w grupie Mirosława Kocura, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Polski w Poznaniu od 1875, Grupie teatralnej Sekta Lecha Raczaka, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatr Studio w Warszawie, Orbis Tertius Trzecim Teatrze Lecha Raczaka. Gościnnie występował w Starym Teatrze w Krakowie; w Teatrze „STU” w Krakowie, w Teatrze UstaUsta Marcina Libera i w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu.

Od 1994 pracuje w Stowarzyszenie Teatralne Antraktt, w którym tworzy i gra wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą monodramy: "Ecce Homo", wg tekstów Fryderyka Nietzschego, „Zemsta Czerwonych Bucików”, wg sztuki Philipa Dimitii Galasa, „Grabarz Królów”, wg tekstu Jerzego Łukosza (obecnie grany jako spektakl sitespecific, przez grupę teatralną Korybantt), „Kod” wokół muzyki Zbigniewa Łowżyła i Krzysztofa Nowikowa, „Orfeusz i Eurydyka”, wg poematu Czesława Miłosza, „Hiob, mój przyjaciel”, oparty na scenariuszu Renaty Stolarskiej i Janusza Stolarskiego.

Reżyseruje widowiska plenerowe i salowe, między innymi: „STUKOT/Czerwiec’56; „Głosy”; „FremdObcy”; „Niezapomnianie”; „Trzy Tramwajarki/Czerwiec’56”).

Prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą, między innymi, w Niemczech, Mołdawii, Hiszpanii i Rumunii. Pracuje z osobami pozbawionymi wolności, seniorami, osobami niepełnosprawnymi.
Od 2014 roku sprawuje opiekę artystyczną nad Teatrem Korybant; Od 2011 opiekuje się grupą teatralną seniorów w Jarocinie; Od 2016 pracuje z osobami po kryzysach psychicznych w Teatrze Pod fontanną, w ramach projektu Teatr Powszechny CK Zamek w Poznaniu („Nisza”, „Wesele”, „Fioletowa krowa”, „Grimm”, „Głód”).

Źródło: Brodnicki Dom Kultury

Powiązane wydarzenia

15
stycznia (środa), godz. 09:00–14:00

XXVII POWIATOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK BRODNICA 2025

18
stycznia (sobota), godz. 10:00–22:30

18 STYCZNIA IDĘ DO KINA W BRODNICY!

20
stycznia (poniedziałek), godz. 10:00–13:00
⟶ DO 31.01

FERIE 2025 Z BDK

23
stycznia (czwartek), godz. 17:00–19:00

BEZPŁATNE WARSZTATY DLA KOBIET