Warsztaty przy wystawie „Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie” w ramach Światowego Dnia Sztuki!
Dla dzieci  /  Sztuki wizualne

Warsztaty przy wystawie „Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie” w ramach Światowego Dnia Sztuki!

Wydarzenie w ramach obchodu Roku Kopernika. Zobacz podstronę Kopernik 550
  • Wydarzenie archiwalne: 15.04.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Z wielką przyjemnością, w imieniu własnym oraz Artystki – prof. Hanny Brzuszkiewicz, zapraszamy na warsztaty plastyczne ”ZNAKI ZODIAKU”, które odbędą się 15 kwietnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim. Wydarzenie towarzyszy wystawie „HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie”. Obowiązują wcześniejsze zapisy, które prowadzi Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zajęcia poprowadzi prof. Hanna Brzuszkiewicz wraz z kuratorką wystawy – dr Dorotą Grubbą-Thiede. Koszt udziału w zajęciach w cenie biletu edukacyjnego. Szczegóły zamieszczamy poniżej.


 

Na warsztatach będziemy projektować ZNAKI ZODIAKU”, które traktujemy jako magiczny łącznik z astronomią oraz jej wybitnym reprezentantem – Mikołajem Kopernikiem (1473-1543), autorem wielu epokowych opracowań naukowych, w tym najsłynniejszej księgi „O obrotach sfer niebieskich/ De revolutionibus orbium coelestium”.

Znaki Zodiaku, jak podkreśla Hanna Brzuszkiewicz, łączą w sobie namysł nad niemierzalną przestrzenią kosmiczną ze światem baśni i legend, a także z intymnym i emocjonalnym wymiarem życia, najlepszymi życzeniami, które kierujemy do bliskich osób, afirmując u gwiazd o pomyślność losu i spełnienie marzeń. Prace, które powstaną, mogą stać się ozdobą, prezentami, amuletami, w zależności od decyzji uczestników.

Hanna Brzuszkiewicz jest wybitną artystką, autorką fascynujących rzeźb, w których znajdujemy entuzjazm, witalność, radość i dobroczynną energię. Cechy te emanują na odbiorców.
Prof. Hanna Brzuszkiewicz od 1958 przez ponad czterdzieści lat nauczała rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, już w końcu lat 50. doprowadziła do powstania na uczelni Pracowni Ceramiki Współczesnej. Nim powstanie kolejna rzeźba, artystka poprzedza je dużą ilością szybkich szkiców, które również stają się odrębnymi dziełami sztuki, zarazem przewodnikami w eksperymentach przestrzennych.

Dorota Grubba – Thiede, kuratorka wystawy

 

____________________

OPIS ZAJĘĆ:

Warsztaty zajmują 2 godziny, w których zaplanowane są następujące etapy:

a) projektowanie rysunkowe – „Burza Mózgów” na temat wyboru znaku zodiaku i jego interpretacji (od dwóch do czterech szkiców, pod opieką prowadzących),

b) przeniesienie szkicu w przestrzeń – czyli wykonanie projektu z gliny ceramicznej (jedna lub dwie formy, pod opieką prowadzących),

c) ilustrowane opowiadanie na temat znaków zodiaku w sztuce świata od prehistorii do współczesności (po zakończeniu rzeźbienia),

d) pokaz prac, które podsumowują warsztaty i wysłuchanie dźwięków "Musica Mundana" (muzyki Sfer Niebieskich) oraz  wspólne zwiedzanie wystawy prof. Hanny Brzuszkiewicz pt. „Tworzywo i Tchnienie”.

____________________

 

Prowadzenie: prof. Hanna Brzuszkiewicz (Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu), Dorota Grubba-Thiede (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

Współpraca: Justyna Matella i Anna Kroplewska-Gajewska z Muzeum Okręgowego w Toruniu

 

____________________

Proponujemy dwie grupy wiekowe: 5-12 lat oraz 13-19 lat bądź warsztaty rodzinne

Koszt udziału w warsztatach: 15 zł/os.

Obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwację prowadzi Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. – tel. 56 660 56 32

Szczegółowe informacje – Dział Edukacji MOT (56 660 56 32)

____________________

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12