Wąbrzeski Tydzień Bibliotek 2024
Wstęp wolny  /  Literatura  /  Sztuki wizualne

Wąbrzeski Tydzień Bibliotek 2024

  • Wydarzenie archiwalne: 08.05.2024
Miejsce:
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w WąbrzeźnieWąbrzeźno, ul. Matejki 11B

Już w środę 8 maja rozpoczniemy wielkie, doroczne świętowanie Tygodnia Bibliotek.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Jak co roku przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich pod hasłem "Tydzień Bibliotek". Celem projektu jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Tygodnia Bibliotek nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

TERMINARZ

8 maja 2024 r. zaczniemy od świętowania Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza. W kolejnych dniach, zgodnie z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek, będziemy udowadniać, że „Biblioteka to miejsce na czasie” dla każdego! Bibliotekarki przygotowały ciekawe spotkania w bibliotece dla wszystkich grup wiekowych, od przedszkolaków po seniorów. Spotkamy się z członkami Dyskusyjnych Klubów Książki oraz Klubu Filmowego z audiodeskrypcją. Ogłosimy też XXIII edycję konkursu „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”.

OLA MAE, 15 maja, godz. 10.00

Spotkanie z podróżniczką, podcasterką oraz autorką książki „Cebula Czarownic” – Olą Mae będzie atrakcją środy 15 maja. Bibliotekarki zaplanowały je przed południem, a grupą docelową są uczniowie szkół średnich. Ola Mae ma w sobie tyle pasji, radości życia, odwagi, że z pewnością nie pozostawi naszej młodzieży obojętną!

ROBERT GÓRSKI I MONIKA SOBIEŃ-GÓRSKA, 16 maja, godz. 17.00

Ostatnim akordem wąbrzeskiego Tygodnia Bibliotek, 16 maja będzie prawdziwa sensacja!
Spotkanie z Robertem Górskim – polskim artystą kabaretowym, satyrykiem, autorem książek, liderem i autorem większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju, scenarzystą, a także odtwórcą głównej roli w serialu Ucho Prezesa – oraz z Moniką Sobień-Górską - dziennikarką, scenarzystką i autorką książek, prywatnie żoną Roberta Górskiego. Na to spotkanie będą obowiązywały darmowe wejściówki, które będzie można odbierać w bibliotece od 8 maja.

INICJATYWA

Dwa ostatnie wydarzenia Biblioteka organizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa. I z tego miejsca serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc panu prezesowi Piotrowi Welsowi!
Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Wąbrzeźno w ramach konkursu na realizację zadań publicznych przez organizację pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariatu.Źródło: Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wąbrzeźnie