W HARMONII Z TRADYCJĄ. 40-lecie oddziału STL we Włocławku. Sztuka ludowa, rękodzieło i rzemiosło.
Wstęp wolny  /  Dla dzieci  /  Sztuki wizualne

W HARMONII Z TRADYCJĄ. 40-lecie oddziału STL we Włocławku. Sztuka ludowa, rękodzieło i rzemiosło.

  • Wydarzenie archiwalne: 02.12.2021
Miejsce:
Salon Hoffman KPCKBydgoszcz, plac Kościeleckich 6

W cyklu „Piękna nasza Polska cała” po wielu ekscytujących podróżach po kraju wróciliśmy do domu, na rodzinne Kujawy. Pretekstem do tego stał się Jubileusz 40-lecia Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku, zorganizowany wspólnie z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Przygotowana w Muzeum wystawa miała charakter retrospektywny, a prezentowane prace członków oddziału włocławskiego STL z zakresu hafciarstwa, koronkarstwa, rzeźbiarstwa, malarstwa, zdobnictwa wnętrz, garncarstwa, kowalstwa, plecionkarstwa i zabawkarstwa pochodziły ze zbiorów Muzeum i w niewielkiej części kolekcji prywatnych. Nieznacznie zmodyfikowaną pod kątem naszych możliwości wystawienniczych ekspozycję będą Państwo mogli podziwiać w Salonie Hoffman. Kowalstwo, haft kujawski, związany głównie ze strojem kobiecym, rzeźba, mocno zindywidualizowana, choć połączona tematami ikonograficznymi popularnymi w regionie, jak chociażby Matka Boska Skępska, czy plastyka obrzędowa – słomiane pająki, rózgi, bibułkowe kwiaty mają do dziś tworzących, znamienitych kontynuatorów. Ale na wystawie znajdziemy też przykłady tradycyjnych działalności, które zaniknęły pod wpływem zmieniającej się rzeczywistości. Skupione wokół Wisły i licznych mokradeł plecionkarstwo, przedmioty domowego użytku z wikliny, słomy, korzeni wyparł wszechobecny plastik. Podobny los spotkał garncarstwo, niegdyś tak silne na Kujawach.

I jeszcze malowany fajans, istotny czynnik zanikania garncarstwa, nie będący de facto ludowym rzemiosłem ale w ręcznie malowanych motywach dekoracyjnych inspirujący się właściwie tylko folklorem i garściami czerpiący z ludowego zdobnictwa, w czasach powojennych symbol Włocławka odszedł do historii wraz z XX wiekiem.

Zapraszamy gorąco, może ta skromna wystawa i wykład na wernisażu pani Krystyny Pawłowskiej zainspiruje Państwa do poszperania w bogatej i fascynującej historii tej ziemi i odkrycia obecnych gdzieś pod skórą korzeni tradycji, przybliży też do działających tu wciąż twórców i ich sztuki.

Katarzyna Wolska


 
Źródło