W gościnie u Kopernika | wernisaż wystawy fotograficznej Marka Czarneckiego
Wstęp wolny  /  Inne  /  Sztuki wizualne

W gościnie u Kopernika | wernisaż wystawy fotograficznej Marka Czarneckiego

  • Wydarzenie archiwalne: 06.02.2024
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Wyjazdy na studia do innych krajów mają wielowiekową tradycję. Na przestrzeni ostatniego tysiąclecia, europejskie ośrodki uniwersyteckie przyciągały studentów z różnych zakątków świata. Przykładem takiej osoby jest Mikołaj Kopernik, który studiował w Krakowie, Boloniii i Padwie aby z doktoratem z zakresu prawa i medycyny powrócić do Lidzbarka.

W ostatnich latach Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zyskał status Uczelni Badawczej, co przyczyniło się do wzrostu jego prestiżu zarówno w Polsce jak i na świecie. Obecnie na UMK uczą się studenci z kilkudziesięciu krajów. Przyjazd obcokrajowców do Torunia i rozpoczęcie nauki na wybranych kierunkach naszego uniwersytetu jest dla nich wyzwaniem i przygodą, wynikającą z odmienności kultury oraz języka.

Co ciekawe, autor wystawy, Marek Czarnecki, również studiował w dalekim kraju. W ramach projektu „W gościnie u Kopernika” połączył klamrą własne doświadczenia z doświadczeniami Mikołaja Kopernika oraz setek studentów obcokrajowców, którzy po ponad 550 latach od jego urodzin studiują na toruńskim UMK.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 30 fotografii. Zostały one wykonane średnioformatowym aparatem studyjnym o dużej rozdzielczości. Portrety przedstawiają młodych ludzi wraz z ich emocjami i odrębnością kulturową. Najczęściej występują w strojach, nawiązujących do tradycji miejsc z których przybyli.

Autor: Marek Czarnecki

Kuratorka wystawy: Jadwiga Czarnecka

Partnerem wystawy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wystawa jest organizowana przy współudziale Fundacji „For Photography”.Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

04
marca (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

07
marca (czwartek)
⟶ DO 10.03

Artus Short Film Festiwal 2024

07
marca (czwartek), godz. 18:00

Artus Short Film Festiwal 2024 | Czwartek

08
marca (piątek), godz. 16:00

Artus Short Film Festiwal 2024 | Piątek