W Centrum Opowieści | FORT XV
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

W Centrum Opowieści | FORT XV

  • Wydarzenie archiwalne: 23.11.2021
Miejsce:
Dom Muz RudakToruń, Okólna 169
Rozpoczynamy nowy cykl spotkań na Rudaku – W Centrum Opowieści! Każde z wydarzeń będzie poświęcone ludziom oraz historiom związanym z lewobrzeżną częścią Torunia. Za sprawą barwnych i ciekawych gości pogłębimy wiedzę na temat społecznego oraz kulturalnego – teraz i kiedyś – Rudaka, Stawek, Podgórza czy Czerniewic. Przygotujcie się na znane i nieznane oraz sprawdźcie, kto lub co będzie tematem pierwszego spotkania!

Zdajemy sobie sprawę, że bylibyśmy mało wiarygodni, gdybyśmy nasze sąsiedzkie spotkania rozpoczęli inaczej niż historią Fortu XV Twierdzy Toruń. Echo podpowiada, że w korytarzach budowli kryje się wiele tajemnic, które opuszczają jej mury niezwykle rzadko. Pomoże nam je uchwycić toruński przewodnik – Wojciech Olszewski. W trakcie spotkania poznamy burzliwe dzieje fortu od momentu jego powstania, poprzez tragiczne losy związane z II Wojną Światową, pełnienie funkcji obiektu przemysłowego aż po czasy współczesne. Warto pamiętać, iż od kwietnia 2021 roku fort poddawany jest procesowi rewitalizacji, o czym również będziemy mogli posłuchać.

Wojciech Olszewski – znany toruński przewodnik, miłośnik fortyfikacji. Pracownik Fortu XV Twierdzy Toruń osobiście zaangażowany w proces rewitalizacji obiektu.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39