Vintage Photo Festival – wykład Wiktora Franko „Fotografia natychmiastowa we współczesnej fotografii”
Sztuki wizualne

Vintage Photo Festival – wykład Wiktora Franko „Fotografia natychmiastowa we współczesnej fotografii”

  • Wydarzenie archiwalne: 23.09.2023
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, Mennica 10

Podczas spotkania opowiem o tym w jaki sposób za pomocą fotografii natychmiastowej można tworzyć kreacyjną fotografię. Jaki wpływ fotografia natychmiastowa ma na współczesne podejście do zdjęć. Jak sama forma wpływa na odbiór zdjęć i podejście do procesu twórczego. Opowiem o tym jak tworzyć serię zdjęć, jak przygotować się do zbudowania historii zdjęciowej od podstaw. Podczas spotkania pokażę parę serii zdjęć i opowiem jak kreatywnie wykorzystać zalety fotografii natychmiastowej.

Wiktor Franko – rocznik 83. Od 14 lat zajmuje się fotografią zarówno artystyczną jak i komercyjną. Autor wielu publikacji oraz wystaw. Jego prace ukazały się w czasopismach fotograficznych, modowych i lifestylowych zarówno polskich jak i światowych takich jak: Label MagazineFoto, włoskim Fashion World Magazine, angielskim Oppa Magazine, francuskim Cleptafire, islandzkim Reykjavik Boulevard Magazine, amerykańskim Papercut Magazine oraz chińskim Prime Magazine. Współpracował także z magazynami Charaktery oraz Art and Business, dla których wykonał wiele sesji okładkowych i edytorialowych. Aktualnie współdziała z magazynem Kraft, którego pierwszy numer ukazał się z jego sesją okładkową.

Autor wystaw zbiorowych i indywidualnych (wystawy w Londynie, Berlinie, Warszawie).

Jego zdjęcia były doceniane na rożnych konkursach fotograficznych m.in. dwukrotnie Grand Prix w Viva Photo Awards.

Od 2018 ambasador marki Fujifilm. Wykonuje dla nich projekty fotograficzne aparatami Fuji, prowadzi warsztaty fotograficzne, na których uczy fotografii portretowej i tworzenia historii fotograficznych.

Aktualnie zawodowo pracuje przy zdjęciach dla muzyków, fotografując okładki płyt oraz sesje promocyjne. Współpracuję z wytwórniami muzycznymi Kayax oraz Fonobo.

W 2018 Franko wydał swoja pierwszą książkę (album) – Vol.1, zawierającą przekrojowe prace z ostatnich dziesięciu lat fotografowania. Książka została wydana przez Fundację DIFA. Aktualnie odbywają się prace nad kolejna publikacją.

Jego fotografia to zarówno klasyczne czarno-białe portrety, lifestylowe serie zdjęć, jak i surrealistyczne konceptualne prace. Jest miłośnikiem klasycznych technik fotograficznych – fotografuje zarówno polaroidem, oraz różnego typu aparatami analogowymi.

Najważniejsze dla niego w fotografii są: atmosfera, specyficzny nastrój, zaskoczenie, dowcip oraz szczerość.

Na stałe mieszka i pracuje w Warszawie.

Informacje organizacyjne:
Wstęp: obowiązują karnety festiwalowe, więcej informacji TUTAJ!
Organizator: Fundacja FotografistkaŹródło: Fundacja Fotografistka

Fundacja Fotografistka

Pomorska 68A/1
85-051 Bydgoszcz
tel.: 508 732 871