VI Ogólnopolski Festiwal Filmów Satryrycznych "Pyszadło"
Film

VI Ogólnopolski Festiwal Filmów Satryrycznych "Pyszadło"

  • Wydarzenie archiwalne: 16.06.2022
Miejsce:
Mogileński Dom KulturyMogilno, Ks. P.Wawrzyniaka 1
Od Organizatorów:

Mogileńskie Pyszadło to impreza o charakterze konkursu na najlepszy polski i zagraniczny film, w którym satyra stanowi istotny element dyskursu ponadpokoleniowego oraz stymuluje rozwój aktywizmu społecznego na rzecz lepszego świata.

W dniach, które są jednymi z trudniejszych, jeśli nie najtrudniejszymi w europejskiej historii XXI wieku, pisanie zaproszenia na kolejną edycję Festiwalu, który kojarzyć ma się przede wszystkim z szansami na to, by z humorem, zadziornie komentować rzeczywistość, wydaje się zadaniem nie do końca w dobrym tonie.

Heroiczny opór, jaki stawiają Ukraińcy rosyjskim agresorom, którzy w imię swych imperialnych apetytów, niesprowokowani, napadli na suwerenny kraj, budzi podziw i skłania, by o tej walce mówić zdecydowanie. Patos znów stał się nośną kategorią estetyczną. Za sprawą ukraińskiego bohaterstwa ma szansę zaistnieć ponownie jako ważki trop w kulturze, potrzebny do ukazywania naszych życiowych wyborów.

A komizm? Dowcip, satyra zawsze były orężem wspierającym walczących o swoją sprawę. Rozbrajanie śmiechem, dowcipne poniżanie przeciwnika, obnażania jego brutalności czy hipokryzji zawsze było częścią bitewnej strategii. Wojna oczywiście nie zostanie powstrzymana memami, którymi Zachód w pierwszej kolejności „ostrzelał” rosyjskie zbrodnicze konwoje. Pokazało to jednak, jak szybko powołać można „pod broń” satyrę, jak błyskawicznie ona działa (choć nie demobilizuje wroga do końca, niestety). Wiemy, że jest ważna, pomaga i nam stawiać czoła rzeczywistości.

I tak myślimy o tegorocznym „Pyszadle”, o jego zadaniu i miejscu na mapie kulturalnej tej wiosny. Chcemy dyskutować. Porozmawiamy o dynamicznym związku filmu i satyry, jego przeszłości i szansach na przyszłość. Chociaż ta ostatnia mrocznieje, pragniemy wspólnie cieszyć się perspektywami, jakie otwierają się zarówno przed filmem, jak i satyrą, a także o zobowiązaniach, jakie na nie spadają w tym wyłaniającym się na naszych oczach nowym porządku świata. Liczymy, że Was nie zabraknie. Przybywajcie ze swoimi filmami lub jako sympatycy X Muzy, chętni nadrobić zaległości, zobaczyć kilka przedpremier, spotkać się z Twórczyniami i Twórcami… Na filmy czekamy do 8 maja 2022 roku, ale decyzji o udziale warto nie odkładać aż tak długo i już teraz zarezerwować „długi weekend” 16–19 czerwca 2022 roku, zapisując w kalendarzu udział w jednym z najbardziej klimatycznych festiwali filmowych w Polsce.

Czekamy na Was!

Jan Szymański – Dyrektor Festiwalu
Marcin Jauksz – Dyrektor Artystyczny


więcej na: https://pyszadlo.pl/

Źródło: Mogileński Dom Kultury / Kino Wawrzyn

Mogileński Dom Kultury

ul. Ks. P. Wawrzyniaka 1
88-300 Mogilno
tel.: 52 315 24 80

Powiązane wydarzenia

25
marca (sobota), godz. 10:00

Warsztaty ,,Kujawskie Palmy Wielkanocne"

25
marca (sobota), godz. 10:00

Mogileński Kiermasz Wielkanocny

01
kwietnia (sobota), godz. 19:00

40 lat FORT BS + KOSA ŚMIERCI