Uzbekistan - jedwabnym i bawełnianym szlakiem. Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Krygierem
Dziedzictwo

Uzbekistan - jedwabnym i bawełnianym szlakiem. Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Krygierem

  • Wydarzenie archiwalne: 25.04.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Podróżników im. Tony’ego HalikaToruń, ul. Franciszkańska 9/11

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowe w Toruniu, zaprasza na wydarzenie pt. „Uzbekistan – jedwabnym i bawełnianym szlakiem. Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Krygierem”, które odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00.

Uzbekistan to jeden z najbardziej tajemniczych i wciąż nieznanych krajów Azji Centralnej. Niegdyś słynął z transportu jedwabiu, dlatego podczas spotkania Krzysztof Krygier opowie o miastach legendarnego Jedwabnego Szlaku, takich jak Samarkanda, Buchara czy Chiwa. Jeszcze w czasach ZSRR Uzbekistan stał się liderem produkcji „białego złota”, czyli bawełny.

Niestety skutki zintensyfikowanej uprawy bawełny okazały się katastrofalne dla środowiska naturalnego, zwłaszcza w okolicach Jeziora Aralskiego, zwanego Morzem Aralskim. Jezioro to na bardzo dużym obszarze (60 km kw.) zamieniło się w pustynię.

Nasz gość podczas prezentacji opowie również o Karakałpakstanie – autonomicznej republice wchodzącej w skład Uzbekistanu oraz o ludziach, którzy utracili swoje Morze Aralskie.

Krzysztof Krygier – podróżnik, prelegent, uczestnik licznych festiwali podróżniczych, takich jak Kolosy w Gdyni, Równoleżnik Zero we Wrocławiu czy Orinoko nad Wartą. Laureat konkursu dla młodych podróżników do 35. roku życia podczas festiwalu Kolosy '23 w Gdyni.

W podróżowaniu najważniejszą kwestią jest dla niego zgłębienie kultury danej społeczności, a także wpływu zmian klimatycznych na życie lokalnych mieszkańców.

 

 

 Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu