Uwolniony z ram - wystawa obrazów i artefaktów teatralnych Romana Baranowskiego

Uwolniony z ram - wystawa obrazów i artefaktów teatralnych Romana Baranowskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 13.02.2025
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Uwolniony z ram – wernisaż obrazów i artefaktów teatralnych Romana Baranowskiego

Roman Baranowski – autor cyklu obrazów o tematyce surrealistyczno-teatralnej, z wykształcenia plastyk, był jednocześnie twórcą Teatru Plastycznego Witryna. Jako reżyser i scenograf przedstawień plastycznych, przenosił na scenę teatru swoją malarską wizję świata, ale też często ulotne sceny teatralne „zamykał” w ramach obrazów. Uwolnione z ram, Rzeczy małe, rzeczy wielkie, Ulica domna, Galopada, Wędrówki do miejsc nakazanych, Przenikanie, Dopóki tańczysz, Piąta strona świata czy Grzebalec to spektakle, dzięki którym autor zyskał uznanie Franciszka Starowieyskiego, Leszka Mądzika i Jerzego Kaliny. Przy okazji premier spektakli organizowane były wystawy prac malarskich autora zarówno w Bydgoszczy (Kawiarnia Artystyczna Węgliszek, Teatr Polski), jak i zagranicą (Kassel Niemcy). W Salonie Hoffman KPCK prezentowany jest cykl prac z lat 2003–2004, cykl „Twarze” z ostatnich lat twórczości Romana Baranowskiego oraz artefakty ze spektakli.

(Aldona Nowakowska-Baranowska)`

Wystawa prezentowana jest w wielofunkcyjnej przestrzeni Salonu Hofffman. Dostępność wystawy uzależniona jest od bieżącego kalendarza wydarzeń i prowadzonych działań edukacyjnych. Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne. Wystawę można oglądać do 15 marca 2025 roku.



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy