<i>Uniwersum</i> – wystawa prac Ryszarda Koska
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Uniwersum – wystawa prac Ryszarda Koska

  • Wydarzenie archiwalne: 26.11.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło”Brześć Kujawski, Kolejowa 44
Zapraszamy do foyer BCKiH Wahadło na wystawę prac autorstwa Ryszarda Koska.

Prace zgromadzone na wystawie pochodzą z prywatnych kolekcji Stanisława Rzeźnickiego, Tomasza Kamińskiego, Mateusza Kamińskiego. Największą jej cześć stanowią obrazy z kolekcji księdza Pawła Śmigla, który tak opowiada o artyście, którego dzieła będzie można oglądać w brzeskim Wahadle:
„Urodzony  w Gdańsku, rocznik 1957 ale swoje życie prywatne, zawodowe i twórcze związał z Płockiem. Wykształcony muzycznie, grał na saksofonie i flecie w zespole jazzowym Loft. Ryszard Kosek, któremu choroba odmieniła życie, odizolowała od świata, i wprowadziła w przestrzeń kolorów, form, wykorzystując jego niepowtarzalną wyobraźnię! Malował diabły i świętych, królów i błaznów, artystów i ignorantów, głupców i prostaków. Używał ironii w opisie, ale z nutą czułości i zrozumienia dla słabości ludzkiej. Szybko okazało się, że malowanie obrazów, które miało być terapią na trapiącą go schizofrenię, stało się pasją i miłością życia! Szybko znalazł się w panteonie najwybitniejszych twórców art brut. Nie sposób opisać świata, który malował Ryszard Kosek, świata rodem z wierszy najlepszych turpistów, ale i świata rzeczywistego, odbitego w lustrze twórczej wyobraźni, przetworzonego na swój niepowtarzalny sposób! Malował pędzlami, farbami olejnymi na płycie pilśniowej zachowując niezwykłą kolorystyczną intuicję. Jego obrazy to opowieść, która ma podmiot liryczny, narratora, bohaterów pierwszego i drugiego planu. Ta opowieść fascynuje jego wielbicieli nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, bowiem jego obrazy znajdują się w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach w Europie i na świecie, nie mówiąc o licznych kolekcjach prywatnych. I chociaż umarł dwa lata temu to bardzo się cieszę, że mogłem Go poznać. Kiedy patrzę na Jego obrazy, gęba sama mi się śmieje. Nikt tak nie malował jak Rysiu Kosek”.
Przygotowanie tekstu: Sylwia Czerwińska-Modrzejewska

Wstęp wolny. Wystawa dostępna do 5 lutego 2023 roku.

Źródło: Brzeskie Centrum Kultury i Historii WAHADŁO

Brzeskie Centrum Kultury i Historii WAHADŁO

ul.Kolejowa 44
87-880 Brześć Kujawski
tel.: 54 231 06 61

Powiązane wydarzenia