Uniwersum – wernisaż prac Ryszarda Koska
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Uniwersum – wernisaż prac Ryszarda Koska

  • Wydarzenie archiwalne: 26.11.2022
Miejsce:
Brzeskie Centrum Kultury i HistoriiBrześć Kujawski, Kolejowa 44
Zapraszamy do foyer BCKiH Wahadło na wernisaż prac autorstwa Ryszarda Koska. Udział w wystawie jest bezpłatny. Nie obowiązują wejściówki. Wernisaż odbędzie się w foyer BCKiH Wahadło na I piętrze.

Prace zgromadzone na wystawie pochodzą z prywatnych kolekcji Stanisława Rzeźnickiego, Tomasza Kamińskiego, Mateusza Kamińskiego. Największą jej cześć stanowią obrazy z kolekcji księdza Pawła Śmigla, który tak opowiada o artyście, którego dzieła będzie można oglądać w brzeskim Wahadle:

„Urodzony  w Gdańsku, rocznik 1957 ale swoje życie prywatne, zawodowe i twórcze związał z Płockiem. Wykształcony muzycznie, grał na saksofonie i flecie w zespole jazzowym Loft. Ryszard Kosek, któremu choroba odmieniła życie, odizolowała od świata, i wprowadziła w przestrzeń kolorów, form, wykorzystując jego niepowtarzalną wyobraźnię! Malował diabły i świętych, królów i błaznów, artystów i ignorantów, głupców i prostaków. Używał ironii w opisie, ale z nutą czułości i zrozumienia dla słabości ludzkiej. Szybko okazało się, że malowanie obrazów, które miało być terapią na trapiącą go schizofrenię, stało się pasją i miłością życia! Szybko znalazł się w panteonie najwybitniejszych twórców art brut. Nie sposób opisać świata, który malował Ryszard Kosek, świata rodem z wierszy najlepszych turpistów, ale i świata rzeczywistego, odbitego w lustrze twórczej wyobraźni, przetworzonego na swój niepowtarzalny sposób! Malował pędzlami, farbami olejnymi na płycie pilśniowej zachowując niezwykłą kolorystyczną intuicję. Jego obrazy to opowieść, która ma „podmiot liryczny”, narratora”, „bohaterów pierwszego i drugiego planu”. Ta opowieść fascynuje jego wielbicieli nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, bowiem jego obrazy znajdują się w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach w Europie i na świecie, nie mówiąc o licznych kolekcjach prywatnych. I chociaż umarł dwa lata temu to bardzo się cieszę, że mogłem Go poznać. Kiedy patrzę na Jego obrazy, gęba sama mi się śmieje. Nikt tak nie malował jak Rysiu Kosek.”

Przygotowanie tekstu: Sylwia Czerwińska-Modrzejewska

Źródło: Brzeskie Centrum Kultury i Historii WAHADŁO

Powiązane wydarzenia