Ukryty obraz. O szlachetnych technikach fotograficznych
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Ukryty obraz. O szlachetnych technikach fotograficznych

  • Wydarzenie archiwalne: 20.01.2024
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Dlaczego szlachetne techniki fotograficzne są wciąż aktualne? Dlaczego współcześni fotografowie decydują się na korzystanie z dawnych narzędzi? Podczas warsztatów Andriej Waskresienski zademonstruje swoje autorskie sposoby łączenia technik fotografii cyfrowej z technikami manualnymi na przykładzie druku gumy dwuchromianowej.

Niezwykłość techniki, którą poznamy na warsztatach, polega na połączeniu prostego procesu naświetlenia i wywołania zdjęcia przy użyciu specjalistycznych związków chemicznnych. Podczas warsztatów dowiemy się, jak sprawić, by farby akwarelowe były światłoczułe. Nauczymy się zmienić papier akwarelowy w papier fotograficzny. Poznamy narzędzie niezbędne do pracy ze szlachetnymi technikami fotograficznymi. Sprawdzimy, jakie są możliwości gumy dwuchromianowej oraz jak wykorzystać dawne układy optyczne w aparatach cyfrowych. Dowiemy się również, jak zrobić zdjęcie camerą obscurą i jak stworzyć soczewkę. Zapowiada się duża dawka solidnej wiedzy i dobrej zabawy!

„Pracując zawodowo w dziedzinie zaawansowanych technologii produkcji filmowej, w życiu codziennym zwracam się w stronę manualnych technik fotograficznych. Te obszary działalności nie wykluczają się dla mnie, lecz stanowią dopełnienie. Nauka płynąca z doświadczeń mistrzów fotografii, a także korzystanie z możliwości nowoczesnych technologii, pozwala wypracować własne podejście do pracy z materiałem. Połączenie kultur wizualnych kina, fotografii i malarstwa pomaga osiągnąć wyjątkowy wydźwięk każdej pojedynczej pracy” – mówi artysta

Andriej Waskresienski – to artysta multimedialny i fotograf. Zawodowo pracuje jako operator i reżyser. W swojej twórczości łączy kino ze szlachetnymi technikami fotograficznymi. Jest autorem hybrydowej technologii fotograficznej. Wskrzesił druk gumowo-dwuchromianowy w Białorusi w 2005 roku, przedstawiając go w zupełnie nowej formie pod względem treści i cech zewnętrznych.  Od ponad 20 lat zajmuje się fotografią analogową, a także procesami alternatywnymi (guma arabska, cyjanotypia). W latach 2015–2019 wykładowca Wydziału Sztuk Wizualnych Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2023 roku mieszka i tworzy w Gdańsku. Jego prace były prezentowane w muzeach, galeriach i podczas festiwali w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Informacje organizacyjne:
Kiedy? 20.01.2024 r., godz. 15.00-17.00
Gdzie? Nowe Miejsce
Dla kogo? dla wszystkich, rekomendowany wiek: 14+
Cena: bezpłatnie
Zapisy: kliknij TUTAJ!
Wydarzenie odbędzie się w języku białoruskim z tłumaczeniem na język polski.
Warsztaty towarzyszą ekspozycji Ukryty obraz. Wystawa Andrieja Waskresienskiego.Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

ul. Mennica 10
85-112 Bydgoszcz
tel.: 887 467 015

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 12:00–20:00

Spotkanie z Zajączkiem Wielkanocnym

24
lutego (sobota), godz. 18:30–20:00

Dopóki to wszystko trwa

25
lutego (niedziela), godz. 12:30–19:00

Bydgoska Strefa Gier bez Prądu