"U311 Czerkasy" (102')
Prywatna historia kina ukraińskiego według Jewheniji Nepytaliuk
Приватна історія українського кіно від Євгенії Непиталюк
Cykl prezentacji 4 współczesnych filmów ukraińskich, do których wprowadzenia mają stanowić krótkie filmy omawiające dany film lub zawierające krótką rozmowę z twórcami (reżyserem, scenarzystą, którymś z aktorów) wyświetlane przed pokazem. Cykl zostanie zaprezentowany trzykrotnie (w czerwcu, lipcu i sierpniu).
Цикл показів сучасного українського кіно з передмовою та відеопрезентацією від авторів фільмів. Трагікомедія «Припутні» (реж. А. Непиталюк), комедія «Герой мого часу» (реж. А. Ноябрьова), військові драми «Черкаси» (реж. Т. Ященко) та «Бачення метелика» (реж. М. Наконечний).
Kuratorką obu projektów jest Jewhenija Nepytaliuk, ukraińska aktorka teatralna i filmowa, wykładowczyni na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Przed wybuchem wojny zagrała w filmie Wizja motyla, który premierę miał na Festiwalu Filmowym w Cannes w roku 2022.
"U311 Czerkasy" (102')
reż. Tymur Jaszczenko, Ukraina, Polska, 2019
Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.
Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy