Trzy kolory. Czerwony
Film

Trzy kolory. Czerwony

  • 20
    czerwca 2024 (czwartek), godz. 18:30
Miejsce:
Europejskie Centrum Filmowe CamerimageToruń, Rynek Nowomiejski 28

„Trzy kolory: Czerwony” to ostatnia część trylogii Krzysztofa Kieślowskiego, która odnosi się do barw francuskiej flagi i haseł rewolucji: wolności, równości, braterstwa. Film koncentruje się na temacie braterstwa, ukazując skomplikowane relacje między głównymi bohaterami.

Główna bohaterka, Valentine (Irène Jacob), jest młodą modelką, która przypadkowo potrąca psa. Próbuje odnaleźć jego właściciela, co prowadzi ją do samotnego, emerytowanego sędziego Josepha Kerna (Jean-Louis Trintignant). Pomiędzy Valentine a sędzią rozwija się nietypowa przyjaźń, która zmienia życie obojga. Film jest pełen symboliki, wizualnych paralel i intrygujących refleksji na temat ludzkich relacji.

„Trzy kolory: Czerwony” zdobył uznanie krytyków za wyjątkową narrację i audiowizualne mistrzostwo. Film był nominowany do wielu nagród, w tym trzech Oscarów, sześciu Cezarów oraz czterech nagród BAFTA. Ostatecznie zdobył Cezara za najlepszą muzykę dla Zbigniewa Preisnera. W 1994 roku Autor zdjęć Piotr Sobociński otrzymał za ten obraz Srebrną Żabę na 2. Edycji Festiwalu Camerimage w Toruniu. Film uznawany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł Kieślowskiego, zamykające jego filmową karierę.Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń
tel.: 723 240 699

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 19:10

Błąd systemu

22
maja (środa), godz. 17:00

Wielka wolność

23
maja (czwartek), godz. 17:00

KINO WSPÓŁCZESNE – The Old Oak

24
maja (piątek), godz. 17:00

KINO WSPÓŁCZESNE – Powoli