Toruński Festiwal Słów | Zbigniew Rokita | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Zbigniew Rokita | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 18.06.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki
Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie? „Kim jestem?” Ile tożsamości może kryć się pod jedną skórą? Kto lub co nas konstruuje? Pierwszym wydarzeniem Toruńskiego Festiwalu Słów będzie spotkanie autorskie z reportażystą, laureatem podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2021 oraz nieformalnym specjalistą do spraw tożsamości – Zbigniewem Rokitą.


Zbigniew Rokita jest reporterem i redaktorem, specjalizującym się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Pochodzi z Gliwic, natomiast całe swoje dorosłe życie spędził poza Śląskiem. Dopiero podczas pracy nad książką „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” powrócił do rodzinnych stron, negocjując swój etnos. Mętność i nieklarowność kultury może stanowić problem w jej upodmiotowieniu – między innymi właśnie o tym opowiada wielokrotnie nagradzany reportaż Rokity. Śląsk jawi się wielu jako mglista, mityczna kraina, która nie ma wyraźnego szkicu, a stopień jego autonomii jest wypadkową ścierania się historii z konfliktami pamięci. Rokita, zestawiając udokumentowane fakty z rodzinnymi wspomnieniami, pokazuje, że tożsamość Ślązaków jest niezwykle skomplikowaną i jednocześnie szalenie interesującą materią. „Na Śląsku dzieje się jak wszędzie, ale bardziej”.

Na skutek rewolucji godności młode pokolenie Ślązaków coraz częściej mówi o swoich korzeniach. Podczas spotkania z pewnością poruszymy takie zagadnienia, jak tożsamość etniczna i narodowa, a także będziemy mogli zadać autorowi zuchwałe pytanie: gdzie jest to tytułowe „Kajś”.

Zbigniew Rokita – redaktor i reporter, laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2021 za reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Jego książka Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Autor sztuki teatralnej Nikaj (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk). Pochodzi z Gliwic.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Czarne.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39