Toruński Festiwal Słów | Szczygieł Improwizowany | Spotkanie autorskie/Spektakl
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Szczygieł Improwizowany | Spotkanie autorskie/Spektakl

  • Wydarzenie archiwalne: 21.06.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki.

Poświęcił 400 stron temu, czego „Nie ma”. Twierdzi, że „Fakty muszą zatańczyć”, a niedziele mogą wydarzyć się w środę. Zadeklarowany czechofil i tuż po Hannie Krall, najczęściej tłumaczony polski reportażysta. Kolejnym gościem naszego Toruńskiego Festiwalu Słów jest Mariusz Szczygieł!

Mariusz Szczygieł jest jednym z czołowych, polskich autorów non-fiction. Jego licznie nagradzane, znane na całym świecie reportaże przekładano na 21 języków. Pierwsze dziennikarskie kroki stawiał w harcerskim czasopiśmie młodzieżowym „Na przełaj”, gdzie trafił tuż po maturze. Po trzech latach otrzymał posadę w „Gazecie Wyborczej”, szlifując swój warsztat pod okiem wybitnych reporterek: Hanny Krall oraz Małgorzaty Szejnert. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzący autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata. W 2014 roku założył wydawnictwo Dowody Na Istnienie. Hołduje pisaniu „prostym ściegiem”. Jak sam mawia, reporter nie może się bać zadawania prostych czy nawet naiwnych pytań.

Jeśli spodziewacie się spotkania autorskiego w wyłącznej formule pytań i odpowiedzi, z pewnością będziecie zaskoczeni! Rozmowa z Mariuszem Szczygłem przebiegnie na nieco innych zasadach, bowiem czekają na Was nie tylko wrażenia literackie, ale i… teatralne. Reporterskie słowo naszego gościa zostanie ubrane w gest, ruch i mimikę, o co podczas Toruńskiego Festiwalu Słów zadba grupa znanych Wam improwizatorów.

Mariusz Szczygieł – reporter i felietonista. Autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Za zbiór reportaży „Nie ma” otrzymał podwójną nagrodę Nike w glosowaniu jury i czytelników (2018 rok) oraz Nike 25-lecia w glosowaniu czytelników 2021 roku. Zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009 roku i francuską Prix Amphi za „Gottland” oraz dziesiątki nagród krajowych, w tym tytuł Dziennikarza Roku 2013 w konkursie Grand Press za reportaż „Śliczny i posłuszny”.

Współorganizatorem wydarzenia jest Dowody na Istnienie Wydawnictwo.

Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

21
czerwca (piątek), godz. 19:00

Letni Dance Intense

22
czerwca (sobota), godz. 12:00

Zwiedzanie Dworu Artusa

26
czerwca (środa), godz. 17:30–18:00

Vamos a Bailar | Koncert Szkoły Flamenco