Toruński Festiwal Słów | Mira Marcinów | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Mira Marcinów | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 25.06.2022
Miejsce:
Dom MuzToruń, Podmurna 1
Czy bolesne wspomnienia mogą być terapeutyczne? Czy istnieje właściwy czas, w którym powinniśmy przejść nad stratą do porządku dziennego? O miłości, śmierci i wzajemnym uzależnieniu będziemy mieli okazję porozmawiać z Mirą Marcinów podczas kolejnego spotkania w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów.

Mira Marcinów jest filozofką, doktorką psychologii oraz pisarką. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W 2017 roku wydała pierwszy tom książki „Historia polskiego szaleństwa”. Do jej wcześniejszych publikacji należą: „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” oraz napisana wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźniona rana Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”. Choć od dawna jest jedną z czołowych przedstawicielek współczesnego świata psychologii, w świecie literackim uzyskała rozpoznawalność za sprawą wielokrotnie nagradzanej prozy „Bezmatek”. Nagrodzona Paszportem Polityki 2020 książka jest poetyckim wyznaniem kobiety, zmagającej się ze śmiercią swojej matki. Autorka poetyzując doświadczenia życiowe, spowiada się z roli córki w żałobie. Czy matczyna miłość może uzależnić?

Na ile „Bezmatek” jest autobiograficzny, a na ile tylko gra z biografią? Łatwiej nauczyć się życia po śmierci matki, czy życia ze zmarłą matką? Spotkanie z Mirą Marcinów podczas Toruńskiego Festiwalu Słów będzie świetną okazją do zadania autorce zarówno tych, jak i wielu innych pytań o charakterze zarówno literackim, jak i psychologicznym.

Mira Marcinów – psycholożka, filozofka, pisarka. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN. Nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej za „Historię polskiego szaleństwa” oraz laureatka Paszportu Polityki 2020, zdobywczyni Nagrody MISIE 2021 oraz nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Conrada za książkę „Bezmatek”. Finalistka Nagrody Naukowej Polityki 2019.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Czarne.

Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

14
stycznia (wtorek), godz. 19:00–21:00

Karnawałowy Dance Intense

15
stycznia (środa), godz. 17:30

W świecie secesji | warsztaty artystyczne