Toruński Festiwal Słów | Łukasz Orbitowski | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Łukasz Orbitowski | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 15.10.2023
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Entuzjasta muzyki metalowej, bobu i nosorożców. Gdy proponuje literacką podróż słowami „Chodź ze mną”, nie trzeba pytać dokąd. Wydana w 2015 roku powieść „Inna Dusza” przyniosła mu szeroki rozgłos i wiele nagród literackich. Gościem Toruńskiego Festiwalu Słów będzie prozaik i prekursor polskiej literatury grozy – Łukasz Orbitowski.

Łukasz Orbitowski stawiał swoje pierwsze literackie kroki w fantastyce. Pisze książki obyczajowe, których osiami są odniesienia do realnych wydarzeń. Choć, jak sam twierdzi, fantastyczne pomysły opuściły jego głowę, demoniczny duch znany z jego wczesnych opowiadań snuje się zarówno między oławskimi ogródkami działkowymi, na gdyńskiej plaży czy po szarych, bydgoskich ulicach. Zaskakująco łatwo jest uwierzyć w historie opisywane przez Orbitowskiego – nie tylko ze względu na wykorzystywanie realnych zdarzeń i kulturowy pejzaż, ale przede wszystkim przez szczerość w pisaniu o człowieku.

Czy literatura nadal jest jego kochanką? Jak zachować niezależność na współczesnym rynku wydawniczym? Czy powtórzyłby słowa, że książka to papierowe nożyczki? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi u samego źródła podczas 2. Toruńskiego Festiwalu Słów.

Spotkanie poprowadzi dla Was Marcin Kowalski.

Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Świat Książki.

Łukasz Orbitowski – prozaik, laureat Paszportu Polityki 2015 za powieść „Inna dusza”. Jego pozycję ugruntowały bestsellery „Kult” i „Chodź ze mną”. Był autorem i prowadzącym kilku programów telewizyjnych. Mieszkał w Kopenhadze i Stanach Zjednoczonych. Obecnie żyje z rodziną i dwoma kotami w Krakowie.

 

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń.

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

21
czerwca (piątek), godz. 19:00

Letni Dance Intense

22
czerwca (sobota), godz. 12:00

Zwiedzanie Dworu Artusa

26
czerwca (środa), godz. 17:30–18:00

Vamos a Bailar | Koncert Szkoły Flamenco