Toruński Festiwal Słów | Łukasz Barys | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Łukasz Barys | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 23.06.2022
Miejsce:
Dom MuzToruń, Podmurna 1
Zaczynał od pisania opowiadań. Jego pierwszą publikacją książkową jest tomik poezji. Literacką i medialną rozpoznawalność przyniosła mu powieść. Kim jest kolejny autor, z którym już niebawem spotkamy się na Toruńskim Festiwalu Słów?

Łukasz Barys jest niezwykle dynamicznym pisarzem młodego pokolenia. Choć zadebiutował stosunkowo niedawno, jego literacka kariera szybko nabrała rozpędu. „Wysokie słońce”, będące wydawniczym debiutem Barysa, zostało nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Złoty Środek Poezji. Rozgłos przyniosła mu jednak pierwsza książka prozatorska czyli „Kości, które nosisz w kieszeni”, za które otrzymał Paszport Polityki 2022 w kategorii literatura. Barys zdając w niej relację z wymierania, ukazuje życie na peryferiach wielkich miast na przykładzie rodzinnych Pabianic. Perspektywa dziewczynki nie pozwala czy też utrudnia czytelnikowi identyfikację „Kości…” jako powieści autobiograficznej i to właśnie owa fikcja literacka zachęca do interpretacji utworu na innych płaszczyznach. Oddalając na chwilę autobiograficzne konotacje, dostrzegamy znacznie wyraźniej, że autor podejmuje się niezwykle istotnego zadania – włączenia w dyskurs o tożsamości świadomość klasową.

Czego wiersz zazdrości opowiadaniu, a opowiadanie wierszowi? Podczas spotkania z Łukaszem Barysem w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów, nie będziemy pytać o kolejność prozy i poezji w umownym łańcuchu literackiej ewolucji. Porozmawiamy jednak o indywidualnej ścieżce artystycznej Autora i być może poznamy jego plany wydawnicze na najbliższy czas.

Spotkanie poprowadzi dla Was Grzegorz Giedrys – dziennikarz.
Łukasz Barys – poeta i prozaik, zdobywca Paszportu Polityki 2022. Laureat Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu „Krajobrazy słowa” (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda „Inspirowani Tyrmandem”. Jego opowiadania ukazywały się m.in.: w „Wizjach”.


Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39