Toruński Festiwal Słów | Magdalena Grzebałkowska | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Magdalena Grzebałkowska | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 16.06.2022
Miejsce:
Gminna Biblioteka PublicznaMała Nieszawka
Czy reporter powinien płakać? Kolejny z gości Toruńskiego Festiwalu Słów tworzy w myśl zasady „treny pisze się suchymi oczami”. Jak więc uniknąć emocji przy podejmowaniu trudnych tematów? O reporterskim fachu porozmawiamy z autorką zaskakujących, poczytnych i wielokrotnie nagradzanych reportaży – Magdaleną Grzebałkowską.

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką i jak twierdzi, nie zna piękniejszego zawodu. Gdyby mogła napisać książkę marzeń, tematem byłaby historia kultury materialnej XIX wieku. O jej prozie wiele pisać nie trzeba. „Wysokie C”, jakim okazała się jej debiutancka pozycja wydawnicza „Ksiądz paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” od same go początku usytuowała ją w ścisłej czołówce polskich reportażystek i reportażystów. Podczas festiwalowego spotkania z pewnością skupimy się na jednej z jej najnowszych książek. „Wojenka. O dzieciach, które dorosły za szybko” jest zapisem rozmów autorki z osobami w wieku starczym, których dzieciństwo upłynęło w cieniu II Wojny Światowej. Autorka zestawia w niej dziecięcą beztroskę z dorosłymi troskami wojny, bezwzględnie pokazując, że okrutne wydarzenia ubiegłego wieku wciąż mają na nas wpływ.

Ile zagrożeń płynie z pracy reportera? W jaki sposób mierzyć się z eksploatującymi emocjonalnie tematami? Jak skutecznie zachować okruchy pamięci na kartach książki? O tych i innych tematach będziemy mogli porozmawiać już niebawem z Magdaleną Grzebałkowską. W ramach Toruńskiego Festiwalu Słów zaplanowaliśmy dwa spotkania z autorką, które odbędą się 19 czerwca 2022 roku w Małej Nieszawce o godz. 16:00 oraz naszych artusowych murach o godz. 19:00.

Magdalena Grzebałkowska – absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim. Pisarka oraz reporterka Gazety Wyborczej. Autorka książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Wraz z Ewą Winnicką prowadzi podcast „Jak się starzeć bez godności”, emitowany na antenie Radia 357. Laureatka licznych nagród, m.in. Nagrody Nike Czytelników 2016, Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Agora.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminne Centrum Kultury w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Źródło: Dwór Artusa