Toruński Festiwal Słów | Joanna Ostrowska | „Czytanie. Reportaż.”
Literatura

Toruński Festiwal Słów | Joanna Ostrowska | „Czytanie. Reportaż.”

  • Wydarzenie archiwalne: 17.10.2023
Miejsce:
Teatr im. Wilama Horzycy w ToruniuToruń, Plac Teatralny 1

Dlaczego osoby nieheteronormatywne są w perspektywie historycznej w naszym kraju traktowane marginalnie ? O tym ile dziur w archiwach wymaga uzupełnienia, wiedzą tylko Ci, którzy dociekają. Kolejną gościnią Toruńskiego Festiwalu Słów jest historyczka, pisarka oraz krytyczka filmowa i dramaturżka – Joanna Ostrowska.

Książka „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stanowi część projektu badawczego Joanny Ostrowskiej, związanego z przemocą seksualną w czasach II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Ideą przyświecającą autorce była przede wszystkim silna potrzeba wyprostowania pewnych kwestii i mitów, które padają w dyskursie publicznym. Punktem wyjścia „Onych…” jest kontrowersyjny paragraf 175 z niemieckiego kodeksu karnego. Stanowił on zręczne narzędzie do radzenia sobie z osobami odstającymi od nazistowskiej normy i przez wiele lat był swego rodzaju podstawą do przyzwolenia na przemoc seksualną wobec mężczyzn. Co ciekawe i jednocześnie zatrważające, został on wykreślony z niemieckiego prawa dopiero w 1994 roku.

Spotkanie z Joanną Ostrowską zostanie wzbogacone o odczyt fragmentów książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” przez aktorów z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, w ramach akcji „Czytanie. Reportaż.”

Spotkanie poprowadzi dla Was Marta Wudarska – literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, kierowniczka do spraw komunikacji w Teatrze Horzycy w Toruniu.

Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Joanna Ostrowska – doktorka nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualny i Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gender Studies i Zakładzie Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial.

 

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Czarne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.



Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 19:00

Koncert tysiąca i Cichej Nocy

11
stycznia (sobota), godz. 19:00

Akty Zgonu | Spektakl impro | Kolektyw TERAZ

12
stycznia (niedziela), godz. 19:00

Nowy Rok w Wiedniu – koncert

13
stycznia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

13
stycznia (poniedziałek), godz. 17:30

Obrazy z piór – warsztaty fotograficzno-artystyczne