Toruński Festiwal Słów | Joanna Bator | Spotkanie autorskie
Literatura

Toruński Festiwal Słów | Joanna Bator | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 26.06.2022
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Zwieńczeniem Toruńskiego Festiwalu Słów jest spotkanie autorskie z Joanną Bator – tegoroczną laureatką Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu w dniu uroczystego wręczenia nagrody.

Joanna Bator jest pisarką, publicystką, podróżniczką i specjalistką od antropologii. Swoją pracę doktorską poświęciła zagadnieniom feminizmu, psychoanalizy oraz postmodernizmu. Pracowała w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk, a także wykładała w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Mogłoby się zdawać, że nic nie zatrzyma jej kariery naukowej, jednak pasja do literatury okazała się silniejsza. W twórczości Joanny Bator odnajdujemy liczne nawiązania i inspiracje kulturą japońską, mające oparcie w prywatnych doświadczeniach autorki, która mieszkając przez 2 lata w Japonii, obserwowała tamtejszą kulturę. Pisarka przebywała na stypendium Cannon Foundation in Europe i Japan Foundation w Tokio, gdzie pisała felietony dla tamtejszej prasy polonijnej.

W swojej szóstej powieści „Gorzko, gorzko” Joanna Bator wraca na Dolny Śląsk. Podczas spotkania z autorką w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów będziemy mieli okazję zapytać ją o kulisy powstania powieści, rolę kobiet w jej książkach, a także plany wydawnicze na najbliższy czas.

Spotkanie poprowadzi dla Was Emilia Walczak – prozaiczka, publicystka, redaktorka książek i czasopism.
Joanna Bator – kulturoznawczyni i filozofka. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść „Piaskowa Góra”, a potwierdziła je „trylogia wałbrzyska”, do której należy kolejno „Chmurdalia” i „Ciemno, prawie noc”. Za ostatnią z wymienionych autorka uhonorowana została Literacką Nagrodą Nike. Za całokształt twórczości tłumaczonej na język niemiecki otrzymała Nagrodę Literacką Usdomer, Nagrodę Literacką im. Stefana Heima, Nagrodę Literacką im. Hermana Hessego oraz szwajcarską Nagrodę Literacką Spycher. W 2021 roku została laureatką polsko-niemieckiej Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Jej najnowsza powieść to bestsellerowa saga  „Gorzko, gorzko”.


Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 11:00

Mikołajki na Rudaku

05
grudnia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

07
grudnia (środa), godz. 19:00

Koncert GŁOSY RZEKI