Toruński Festiwal Słów | Jerzy Jarniewicz | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Jerzy Jarniewicz | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne
Miejsce:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w ChełmżyChełmża, Rynek 4

Powtarza, że literatura i język są dużo mądrzejsze od najmądrzejszego poety. Podczas odbierania Nagrody Nike przyznał, że jest ona wyróżnieniem przede wszystkim dla poezji. Przekładał na polski Jamesa Joyce’a, Ursulę Le Guin czy Margaret Atwood. Kolejnym gościem Toruńskiego Festiwalu Słów jest poeta, tłumacz i krytyk literacki – Jerzy Jarniewicz.

Jerzy Jarniewicz to poeta, który nie przypisuje przełomowych wartości nagrodom. Trzeba jednak przyznać, że autor zaistniał mocniej w czytelniczej świadomości za sprawą wyróżnionego Nagrodą Literacką Nike 2022 „Mondo Cane”. Tytuł tomiku jest jednocześnie tytułem pierwszego filmu z gatunku mondo, w którym na ekranie po raz pierwszy pokazano prawdziwą śmierć. Jak powiedział Przemysław Czapliński: „Świat, który [Jarniewicz] opisuje, choć pod szyldem mondo cane, to nie tyle świat spsiały czy podły, ile – mało ważny, nieważny, prawie niezauważalny. Wydaje się, że dla Jarniewicza na „nieważność” skazane jest wszystko, co znika.”

Jak długo poezja będzie „sierocą sztuką”? Czy ma szansę wyjść z niszy i cieszyć się zainteresowaniem zbliżonym literaturze faktu? O statusie poezji na współczesnym rynku literackim porozmawiamy z jej twórcą i znawcą – Jerzym Jarniewiczem.

Spotkanie poprowadzi Rafał Gawin – poeta, redaktor, animator kultury, pracownik Domu Literatury w Łodzi.

Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk literacki. W 1982 roku ukończył anglistykę na Uniwersytecie Łódzkim, w 1984 roku filozofię. Autor między innymi tomów poetyckich „Dowód z tożsamości” (2003), „Oranżada” (2005), „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną” (2012) czy „Woda na Marsie” (2015), licznych przekładów literatury zagranicznej oraz książek krytycznoliterackich. Od 1994 roku redaktor „Literatury na Świecie”. Współpracuje z Gazetą Wyborczą, Tygodnikiem Powszechnym i Tyglem Kultury. Mieszka w Łodzi.

 

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń.

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.



Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 25.10

Festiwal Młodej Muzyki 2024

26
października (sobota), godz. 12:00

Zwiedzanie Dworu Artusa

26
października (sobota), godz. 19:00

Akty Zgonu | Spektakl impro | Kolektyw TERAZ

28
października (poniedziałek), godz. 17:30

Więcej niż jedno zwierzę | warsztaty artystyczne