Toruński Festiwal Słów | Anna Bikont | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Anna Bikont | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 20.10.2023
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Główną bohaterką jej książek jest pamięć. Od lat bada ważne i trudne tematy społeczne oraz historyczne. Pisze w myśl zasady: granice reportera wyznacza bohater. Gościnią Toruńskiego Festiwalu Słów będzie posiadaczka doktoratu „honoris causa” dziennikarka i reporterka – Anna Bikont.

Anna Bikont to autorka literatury non-fiction, znana szerokiemu gronu czytelników za sprawą książek biograficznych „Jacek”, „Sendlerowa. W ukryciu” czy „Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny”. Biorąc jednak pod uwagę całokształt twórczości Bikont, kategoria biografii wydaje się nie być wystarczająca. Autorka prowadzi rzetelne śledztwa reporterskie, docieka prawdy i zrywa zasłony milczenia tam, gdzie mówić jest niewygodnie. W reportażu „My z Jedwabnego” odważnie demaskuje kłamstwa na temat pogromu Żydów w 1941 roku, a „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” jest próbą odnalezienia ocalałych po Zagładzie i rzucenia na ich losy nowego światła. Druga z pozycji zapewniła reporterce miejsce w gronie osób nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2023.

Podczas wydarzenia porozmawiamy o najnowszej książce Anny Bikont „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu”, której premiera przypada na jesień 2023 roku.

Spotkanie poprowadzi dla Was Emilia Walczak – prozaiczka, publicystka, redaktorka książek i czasopism.

Partnerem wydarzenie jest Wydawnictwo Czarne.

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru pracowała w „Tygodniku Mazowsze”, piśmie podziemnej Solidarności, a następnie od 1989 roku współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Laureatka licznych nagród literackich, między innymi: nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego, Europejskiej Nagrody Książkowej, amerykańskiej National Jewish Book Award, Nagrody Historycznej „Polityki” czy nagrody „Newsweeka” imienia Teresy Torańskiej.

 

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Czarne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.



Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 19:00

Koncert tysiąca i Cichej Nocy

11
stycznia (sobota), godz. 19:00

Akty Zgonu | Spektakl impro | Kolektyw TERAZ

12
stycznia (niedziela), godz. 19:00

Nowy Rok w Wiedniu – koncert

13
stycznia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

13
stycznia (poniedziałek), godz. 17:30

Obrazy z piór – warsztaty fotograficzno-artystyczne