Toruński Festiwal Słów | Andrij Lubka | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Andrij Lubka | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 22.06.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Na spotkanie autorskie z Andrijem Lubką zapraszamy do Sali Wielkiej Dworu Artusa, skąd połączymy się z autorem on-line
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Jest jednym z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia. W kraju nazywają go nieślubnym synem Andruchowycza. Jak sam mawia, szczęśliwy człowiek wiersza nie napisze. Czy to prawda? O tym i wielu innych tematach porozmawiamy podczas spotkania autorskiego z kolejnym, niezwykle wyczekiwanym gościem Toruńskiego Festiwalu Słów – poetą, prozaikiem i aktywistą – Andrijem Lubką.

Lubka jako pisarz, tłumacz, eseista i felietonista od samego początku swojej artystycznej drogi zdecydowanie wymykał się cenzurze. Tam, gdzie konserwatywne otoczenie nakładało embargo na wstydliwe i osobiste tematy, Lubka epatował niemal naturalistyczną intymnością. Charakterność jego słów obecna jest nie tylko w treści, ale i formie, która nieustępliwie łamie zasadę stosowności stylu do tematu. Sięgając choćby do powieści „Karbid”, czytamy o tunelu, którym Ukraińcy mają zostać przetransportowani do Unii Europejskiej, by zintegrować ich z Zachodem. Stawiająca wiele tożsamościowych pytań powieść, przewrotnie utrzymana jest w slapstickowej konwencji z elementami romansu i czarnej komedii. Warto jednak pamiętać, że Lubka debiutował poezją. W jego dorobku znajdują się tomiki – „Osiem miesięcy schizofrenii, „Terroryzm”, „Czterdzieści baksów plus napiwek”, „Nieudane próby samobójstwa”, a także obok „Karbidu” teksty prozatorskie: „Kiler. Zbiór opowiadań”, „Spać z kobietami”, „Pokój dla smutku” czy „Twoje spojrzenie Cio-Cio-San”. Jego bezkompromisową szczerość w pisaniu o polityce, seksie, alkoholu czy śmierci przetłumaczono na ponad 10 języków.

Ze względu na sytuację wojenną na Ukrainie oraz związane z nią rozporządzenia, artysta nie może odwiedzić nas osobiście. Na spotkanie autorskie z Andrijem Lubką zapraszamy do Sali Wielkiej Dworu Artusa, skąd połączymy się z autorem on-line 22 czerwca 2022 roku o godz. 20:00.

Spotkanie poprowadzi dla Was Justyna Sobolewska.

Andrij Lubka – ukraiński poeta, prozaik, felietonista, eseista i tłumacz. Zdobywca licznych nagród literackich, m.in.: „Debiutu” oraz „Kijowskich Laurów”. Dwukrotny stypendysta programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za powieść „Karbid” oraz został laureatem Nagrody Fundacji Kowaliwów (USA) w kategorii Proza za zbiór opowiadań „Pokój do smutku”. Na podstawie jednego z opowiadań powstał film.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Warsztaty Kultury, Express Wschodni.

Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

21
czerwca (piątek), godz. 19:00

Letni Dance Intense

22
czerwca (sobota), godz. 12:00

Zwiedzanie Dworu Artusa

26
czerwca (środa), godz. 17:30–18:00

Vamos a Bailar | Koncert Szkoły Flamenco