Logo partnera
Wstęp wolny  /  Literatura  /  Sztuki wizualne

Toruński Festiwal Słów 2023 | Wystawa | „Lem i Mróz latem” | Daniel Mróz

  • Wydarzenie archiwalne: 14.10.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Wybrane reprodukcje rysunków Daniela Mroza współgrają z pisarską działalnością Stanisława Lema, którego twórczość należy do kanonu polskiej literatury współczesnej. W ten sam sposób możemy mówić o rysunkach Mroza, które są już klasykami. Surrealistyczny styl artysty, pełen odniesień do mitów, kosmologii i dawnych dzieł stał się integralną częścią inspiracji współczesnych ilustratorek i ilustratorów. Wystawa „Lem i Mróz latem” pokazuje, że to połączenie udało się doskonale, co można podziwiać przez cały czas trwania Toruńskiego Festiwalu Słów na wielkoformatowych planszach, które odsłaniają wszystkie szczegóły. Prezentowane w trakcie festiwalu reprodukcje rysunków stanowią frapujący przykład zależności – nie ma ilustracji bez książki, a każda dobra książka wymaga stosownej oprawy. Wystawa jest niebywałą okazją do przyjrzenia się literaturze Stanisława Lema przez pryzmat kultowych ilustracji jego książek.

Daniel Mróz – polski artysta, twórca ilustracji książkowej, wybitny grafik, scenograf. Przez wiele lat współpracował z czasopismami i gazetami, w tym z Przekrojem, do którego tworzył ilustracje o ciekawym zabarwieniu groteskowo-satyrycznym. Oryginalna kreska artysty do dziś jest rozpoznawalna i charakterystyczna, kusi i uwodzi.

Reprodukcje można oglądać na wystawie dzięki uprzejmości córki artysty – Łucji Mróz-Raynoch i Tomasza Lema. Wystawa wypożyczona z Płockiej Galerii Sztuki.

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń.

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00

Freygish Orchestra | koncert

15
kwietnia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki