Toruński Festiwal Słów 2023 | „Wokół pieniądza” | Kopernikańska debata ekonomiczna
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Inne

Toruński Festiwal Słów 2023 | „Wokół pieniądza” | Kopernikańska debata ekonomiczna

  • Wydarzenie archiwalne: 14.10.2023
Miejsce:
Dwór Artusa w Toruniu Filia Dom Muz – RudakToruń, Okólna 169
Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, ale obok wielu innych dziedzin, także wieloletnim urzędnikiem, administratorem kapituły warmińskiej. Podczas naukowej debaty w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów przyjrzymy się postaci toruńskiego odkrywcy z perspektywy ekonomicznej.

Mikołaj Kopernik opracował zbiór praktycznych uwag i wskazówek dotyczących produkcji, wymiany, a nawet oznaczenia pieniądza w trakcie kryzysu monetarnego w XVI w. Teza, że pieniądz gorszy wypiera lepszy, przeszła do historii pod nazwą prawo Kopernika-Greshama. Dziś, stojąc w obliczu wyzwań gospodarczych, społecznych i ekologicznych, potrzebujemy równie odważnych i innowacyjnych myślicieli, którzy, przyczynią się do tworzenia lepszej przyszłości dla nas wszystkich.

W jaki sposób wypracowane przez Mikołaja Kopernika zalecenia mają zastosowanie we współczesnej ekonomii? Czy rzeczywiście „wszystko kręci się wokół pieniędzy”? Debata będzie niepowtarzalną okazją do zgłębienia działalności toruńskiego odkrywcy oraz dyskusji ze specjalistami w dziedzinie ekonomii i odkryć kopernikańskich.

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 14:00

Mikołajki na Rudaku

04
grudnia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

06
grudnia (środa), godz. 17:00

Klub na Podgórzu | Mikołajkowe warsztaty

09
grudnia (sobota), godz. 19:00

Mitch & Mitch | Koncert