Logo partnera
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów 2023 | „Komiks tradycyjny i cyfrowy” | Spotkanie z Iloną Myszkowską i Danielem Odiją

  • Wydarzenie archiwalne: 17.10.2023
Miejsce:
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej NieszawceMała Nieszawka

Przed nami fascynujący panel dyskusyjny, który rzuci światło na dwie różne formy komiksu: cyfrową i tradycyjną. Czy sztuka internetowa wypiera papier? A może czytelnicy wolą sięgać po książkę? Komiks internetowy to relatywnie nowe zjawisko. Dzięki niemu komiksy stały się bardziej dostępne, a twórcy mogą eksperymentować z formą, stylem i treścią. Te tradycyjne, publikowane w formie drukowanej, są natomiast uważane za istotny element kultury i dziedzictwa literatury obrazkowej. Odpowiedzi poszukamy podczas Toruńskiego Festiwalu Słów wraz z naszymi gośćmi – Iloną Myszkowską i Danielem Odiją.

Ilona Myszkowska – autorka komiksu internetowego chatolandia.pl „Chata Wuja Freda”, który tworzy od 2009 roku. Od tamtego czasu angażowała się również w inne przedsięwzięcia, takie jak gra komputerowa „Opowieści z Nyanii”, gra planszowa „iGranie z Gruzem”, light novel i scenariusz do mangi „Kawaii Scotland”, komiksy „Kapitan Szyszko”, „Bieda Apokalipsa”, „Ślimacze Opowieści”. Okazyjnie ilustratorka książki „W głowie się nie mieści” czy gry paragrafowej „Dziady część V”. Od kilku lat związana z Uniwersytetem SWPS, gdzie zaprojektowała szatę graficzną aplikacji do zwalczania przemocy rówieśniczej RESQL oraz grafik do wielu materiałów, scenariuszy, prezentacji i folderów z obszaru psychoedukacji. Wykonała też wiele gadżetów ze swoimi rysunkami, między innymi kalendarze motywacyjne i jakimś cudem z tego żyje. W wolnych chwilach szydełkuje fikuśne grzyby i inne magiczne stwory.

Daniel Odija – prozaik, scenarzysta komiksowy, animator kultury. Autor powieści „Ulica” (2001), „Tartak” (2005), „Niech to nie będzie sen” (2008), „Kronika umarłych” (2010) „Pusty przelot” (2021) oraz zbiorów opowiadań „Szklana huta” (2005) i „Przezroczyste głowy” (2018). Wraz z rysownikiem Wojciechem Stefańcem tworzy cykl komiksowy, tetralogię „Bardo”. Dotąd ukazały się trzy z czterech tomów cyklu: „Stolp” (2017), „Rita” (2019) „Rege” (2022). Jest także autorem sztuk teatralnych, słuchowisk, scenariuszy komiksowych, filmowych oraz libretta do baletu.

Tego samego dnia o godzinie 12:00 w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu (ulica Słowackiego 8) Daniel Odija poprowadzi warsztaty komiksowe dla młodzieży. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy na adres mailowy – rezerwacja@artus.torun.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń.

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Partnerzy wydarzenia: Wydawnictwo Czarne i chatolandia.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 19:00

Wielka Trasa Stand-up Polska

25
kwietnia (czwartek), godz. 19:00

Koncert zespołu Wszystkiego Najlepszego

26
kwietnia (piątek), godz. 19:00

Wiosenny Dance Intense

27
kwietnia (sobota), godz. 12:00

Zwiedzanie Dworu Artusa