Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów 2023 | „Dziś nie zagrałam!” | Spotkanie z Robertem Małeckim i konsultantką postaci Marii Herman

  • Wydarzenie archiwalne: 19.10.2023
Miejsce:
Dwór Artusa w Toruniu Filia Dom Muz – RudakToruń, Okólna 169

Kolejne spotkanie Toruńskiego Festiwalu Słów to nie tylko podróż w świat literatury, ale także okazja do refleksji nad walką z nałogami. O związkach powieści z profilaktyką uzależnień opowie autor bestsellerowych książek, mistrz kryminału – Robert Małecki.

Robert Małecki jest znany czytelnikom i czytelniczkom za sprawą wciągających kryminałów, które przyniosły autorowi liczne wyróżnienia i nagrody. Bohaterowie i bohaterki jego książek niejednokrotnie stają w obliczu trudnych wyzwań – zarówno kryminalnych jak i osobistych. W cyklu pod tytułem „Komisarz Maria Herman” przestępstwa mieszają się z prywatnymi słabościami, a rozwiązywanie zagadek kryminalnych z pokonywaniem własnych demonów. Spotkanie autorskie będzie okazją do dyskusji o twórczości Roberta Małeckiego, a także roli literatury w budowaniu świadomości społecznej na temat uzależnień.

Dlaczego literatura kryminalna wciąż fascynuje i przyciąga czytelników oraz czytelniczki na całym świecie? Czy powieści mogą wspierać walkę z uzależnieniami? W trakcie spotkania porozmawiamy z Robertem Małeckim oraz konsultantką postaci Marii Herman, bohaterki, która wraz z Olgierdem Borewiczem rozwiązuje kryminalne zagadki z przeszłości.

Robert Małecki – politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Autor poczytnych kryminałów. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Kryminalnej Piły za „Skazę”, a także Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za „Wadę” – obie powieści z cyklu z komisarzem Bernardem Grossem. Kryminalne serca czytelników i czytelniczek zdobył trylogią z dziennikarzem Markiem Benerem („Najgorsze, dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”). Autor thrillerów: „Żałobnica”, „Zmora”, „Wstyd”, „Najsłabsze Ogniwo”. Jego powieści „Wada”, „Zadra”, „Zmora” oraz „Wiatrołomy” były nominowane do nagrody Książka Roku serwisu Lubimyczytac.pl przyznawanej w ramach największego plebiscytu czytelniczego w Polsce.

Wydarzenie jest realizowane na rzecz Programu profilaktyki uzależnień poprzez działania z dziedziny kultury pt. „Program profilaktyczny działań okołokulturalnych w lewobrzeżnych filiach Centrum Kultury Dwór Artusa”.

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

02
grudnia (sobota), godz. 19:00

XI urodziny Kolektywu TERAZ | Spektakl impro

03
grudnia (niedziela), godz. 14:00

Mikołajki na Rudaku

03
grudnia (niedziela), godz. 18:00

Magdalena Cynk | Jubileuszowy koncert kompozytorski