Toruński Festiwal Słów 2023 | Anna Goc | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów 2023 | Anna Goc | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 15.10.2023
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Czy ludzi można opuścić językowo lub nie dać im prawa do języka? Albo za wszelką cenę nakłaniać człowieka do nauczenia się innego sposobu komunikacji, chociaż jest to niewykonalne? Porozmawiamy o tym podczas Toruńskiego Festiwalu Słów z Anną Goc – dziennikarką „Tygodnika Powszechnego”, autorką książki „Głusza”.

„Głusza” jest książką interwencyjną, która zrodziła się z potrzeby zwiększenia świadomości na temat trudności, z jakimi wśród osób słyszących mierzą się osoby g/Głuche. Są to nie tylko bariery na poziomie załatwiania spraw urzędowych czy równym dostępie do kultury. Niezwykle mało mówi się o samotności jakiej doświadczają oni wśród osób słyszących – nie tylko na poziomie języka, ale także relacji międzyludzkich. W „Głuszy” Anna Goc oddaje głos g/Głuchym w ich własnej sprawie.

Z czym mierzą się słyszące dzieci g/Głuchych rodziców? Jak to możliwe, że historie znane w ich środowisku nie przebijają się do ogółu? W jaki sposób zniwelować poziom niewiedzy na temat osób g/Głuchych? Porozmawiamy o tym z Anną Goc podczas kolejnego spotkania w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów.

Anna Goc – reporterka, współpracowała z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”, obecnie redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego imienia Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Trzykrotnie nominowana do Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy. Autorka książki reporterskiej „Głusza”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023, książka była nominowana także do Odkryć Empiku 2022 w kategorii Literatura oraz była finalistką Konkursu „Newsweeka” imienia Teresy Torańskiej w kategorii Najlepsza książka wydana w 2022 roku. W 2022 roku została wyróżniona przez Amnesty International Polska za reportaże o prawach osób g/Głuchych.

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń.

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Dowody.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.



Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 19:00

Koncert tysiąca i Cichej Nocy

11
stycznia (sobota), godz. 19:00

Akty Zgonu | Spektakl impro | Kolektyw TERAZ

12
stycznia (niedziela), godz. 19:00

Nowy Rok w Wiedniu – koncert

13
stycznia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

13
stycznia (poniedziałek), godz. 17:30

Obrazy z piór – warsztaty fotograficzno-artystyczne