Toruński Festiwal Słów 2023 | Andrij Lubka | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów 2023 | Andrij Lubka | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 18.10.2023
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Jest jednym z najbardziej fascynujących współczesnych ukraińskich pisarzy. Jak sam twierdzi, nie można spodziewać się poezji od człowieka, który jest w pełni szczęśliwy. Podczas kolejnego spotkania autorskiego w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów porozmawiamy z poetą, prozaikiem i aktywistą – Andrijem Lubką.

Andrij Lubka, jako pisarz, tłumacz, eseista i felietonista, od samego początku swojej twórczej drogi odważnie igra z cenzurą. W swojej prozie stawia wiele pytań o tożsamość, mieszając romans z czarną komedią. Warto jednak pamiętać, że Lubka rozpoczął swoją karierę od poezji. W jego dorobku znajdują się tomiki takie jak: „Osiem miesięcy schizofrenii”, „Terroryzm”, „Czterdzieści baksów plus napiwek” oraz „Nieudane próby samobójstwa”. Jego szczerość w pisaniu o polityce, seksie, alkoholu czy śmiercią została przetłumaczona na ponad 10 języków oraz wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą.

Spotkanie z Andrijem Lubką to nie tylko okazja do spotkania się z wybitnym pisarzem, ale także do głębszego zrozumienia współczesnych dylematów i wyzwań stojących przed ukraińską literaturą.

Andrij Lubka – ukraiński poeta, prozaik, felietonista, eseista i tłumacz. Zdobywca licznych nagród literackich, między innymi: „Debiutu” oraz „Kijowskich Laurów”. Dwukrotny stypendysta programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za powieść „Karbid” oraz został laureatem Nagrody Fundacji Kowaliwów (USA) w kategorii Proza za zbiór opowiadań „Pokój do smutku”.

Organizatorzy Festiwalu: Centrum Kultury Dwór Artusa, Gmina Miasta Toruń.

Współorganizator Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury.

Partner Główny Festiwalu: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy Festiwalu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Teatr imienia Wilama Horzycy w Toruniu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Płocka Galeria Sztuki, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja EMIC, Archipelag Inicjatyw, Sklejam Słowa, Hotel Mercury, NRD Klub, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: Radio PiK, Radio Gra Toruń, OtoToruń, Tylko Toruń, Poza Toruń, TV Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 14:00

Mikołajki na Rudaku

04
grudnia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

06
grudnia (środa), godz. 17:00

Klub na Podgórzu | Mikołajkowe warsztaty

09
grudnia (sobota), godz. 19:00

Mitch & Mitch | Koncert